Jak zainstalować i odinstalować dodatkowe aplikacje czyli Android Market i nie tylko…

Podstawową zaletą telefonu z systemem operacyjnym jest możliwość doinstalowywania do niego najróżniejszych aplikacji przez co poszerza się jego funkcjonalność. Instalacja dodatkowych programów w telefonie z Androidem jest bardzo prosta.

By doinstalować najpopularniejsze aplikację wystarczy wejść do menu i odszukać ikony opatrzonej podpisem Android Market. Jest to specjalna aplikacje, która służy do wyszukiwania i instalowania aplikacji. Aplikacji i gier możesz szukać na dwa sposoby. Pierwszym jest wejście w zakładkę „aplikacje” lub „gry” i ręczne wyszukiwanie aplikacji, które nas interesują. Ta metoda zalecana jest jeżeli nie chcesz zainstalować jakiejś konkretnej aplikacji, a jedynie szukasz czegoś ciekawego.

Jeśli jednak dobrze wiesz co chcesz zainstalować użyj ikonki z lupą, otworzy Ci się okienko w którym możesz wpisać słowo kluczowe związane z daną aplikacją lub jej nazwę. Wyszukiwarka automatycznie wyszuka aplikacji, które będą pasowały do podanych przez Ciebie zagadnień lub nazw.

„Wchodząc” w poszczególne aplikacje w Android Markcie zanim zdecydujesz się na instalację możesz przeczytać opis, opinie użytkowników i zobaczyć zrzuty ekranowe wybranej aplikacji. Klikając przycisk „instaluj” Market automatycznie pobierze i zainstaluje aplikację na naszym telefonie.

Od pewnego czasu w Polsce dostępny jest także „płatny Android Market”. W kartach niektórych aplikacji próżno szukać przycisku „instaluj”, widnieje jedynie „kup” i orientacyjna cena. To są właśnie aplikacje płatne, by takową ściągną na swój telefon musisz za nią zapłacić. Transakcje realizowane są aktualnie jedynie przy pomocy „wypukłych” kart kredytowych. Po uiszczeniu opłaty dana aplikacja zostanie odblokowana i będziesz mógł zainstalować ją na swoim smartfonie.

Instalowanie aplikacji spoza Android Market

Na smartphonie z Androidem możesz instalować aplikacje, które z różnych powodów nie znalazły się w oficjalnym Markecie. Jednak pamiętaj – zawsze robisz to na własną odpowiedzialność. Pliki aplikacji pisanych dla systemu Android mają rozszerzenie .apk. By zainstalować aplikację „zewnętrzną” należy wgrać taki plik na kartę pamięci znajdującą się w telefonie. Do uruchomienia pliku z karty potrzebna będzie nam aplikacja do przeglądania plików (np. File Manager, który można zainstalować z Android Market). W przeglądarce tej odnajdujemy plik i uruchamiamy instalację klikając na niego. System automatycznie zainstaluje nową aplikację i po chwili będziemy mogli z niej korzystać.

Jeżeli w twoim telefonie pojawi się problem z uruchomieniem aplikacji z zewnątrz sprawdź w ustawieniach (ustawienia/aplikacje) czy opcja „Nieznane Źródła” jest włączona, jeśli nie włącz ją, a problem z instalacją rozwiąże się sam.

Jak odinstalować aplikacje?

Aplikacje zainstalowane poprzez Android Market możesz usunąć w analogiczny sposób jak je instalowałeś tj. odnaleźć daną aplikację i w Android Market kliknąć przycisk „odinstaluj” (dla zainstalowanych w telefonie aplikacji pojawia się w miejscu przycisku „instaluj”). Istnieje także inny sposób pozwalający w łatwy sposób na pozbycie się aplikacji zainstalowanych zarówno przez Android Market, jak i tych zewnętrznych. Wejdź w „Ustawienia/Aplikacje/Zarządzaj aplikacjami”. Wyświetli Ci się lista wszystkich zainstalowanych aplikacji. Wybierz tę którą chcesz odinstalować klikają na nią – wyświetlą Ci się szczegóły odnośnie danej aplikacji, a wśród nich przycisk „Odinstaluj” po wciśnięciu którego pozbędziesz się owej aplikacje ze swojego urządzenia.

Prawda, że proste?

2 myśli w temacie “Jak zainstalować i odinstalować dodatkowe aplikacje czyli Android Market i nie tylko…”

  1. nie nie jest to proste
    okej w android market w google play widoczne jest moje urządzenie wszystko okej ale gdzie są te rzeczy które zostały zainstalowane gdzieś do jakieś pliku ale w telefonie czy na kompie

  2. Nie bardzo rozumiem ostatnie zdanie. Aplikacje, których nie instalowałaś przez Google Play (dawny Android Market) odinstalujesz wchodząc do menu: Ustawienia/Aplikacje/Zarządzaj aplikacjami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *