Czy żeby mieć telefon z Androidem muszę mieć Internet w komórce?

Wśród osób chcących kupić smartphone z Androidem panuje mit, że urządzenie to będzie samo łączyć się z Internetem generując ogromne koszty. Dziś postaram się napisać czy tak jest faktycznie i jak temu zapobiegać. Dowiecie się także, dlaczego warto wykupić pakiet u swojego operatora.

By telefon z Androidem działał poprawnie musi mieć zapewniony stały dostęp do Internetu – tak myśli wiele osób, które wciąż wahają się na kupno smartphone’a spod znaku zielonego robocika. Jest to nieprawda! Telefon z Androidem może działać gdy nie mamy wykupionego pakietu, odpowiednia konfiguracja pozwoli nam także zablokować samoistne połączenia z Internetem generujące dodatkowe koszta.

Sposoby na odcięcie Internetu w telefonie z Androidem są co najmniej dwa. Pierwszy pozwala na stałe zlikwidować połączenie i jest sposobem „na tzw. pałę”. Polega na usunięciu ustawień połączenia – w tym przypadku telefon nigdy nie będzie łączył się z Internetem (odwrócić ten proces będziemy mogli wyłącznie wpisując ponownie dane z materiałów operatora). Aby usunąć  ustawienia transmisji danych należy wejść w Ustawienia/Sterowanie siecią bezprzewodową/Sieci telefonii komórkowej/Nazwy punktów dostępowych.  Następnie otwieramy profil, który w nazwie będzie miał GPRS albo Internet i zastępujemy tekst z pozycji APN innym dowolnym (np. brak). Po zapisaniu ustawień telefon nie będzie łączył się z Internetem.

Prostszym i bardziej praktycznym sposobem będzie użycie widgetu i odpowiedniej aplikacji. Android Market oferuje kilkadziesiąt aplikacji służących do blokowania połączeń z Internetem, jedną z nich jest APNdroid. Program jest łatwy w obsłudze po jego uruchomieniu możemy zaznaczyć czy chcemy by blokowany był tylko Internet czy także wiadomości MMS. Do aplikacji możemy ściągnąć także odpowiedni widget, dzięki któremu będziemy mogli wyłączać i włączać Internet z poziomu ekranu głównego.

[ad#nokaut600]

Dlaczego nie warto blokować Internetu w telefonach z Androidem?

Android to nie jest zwykły telefon – to smartphone, urządzenie wielofunkcyjne, którego jedną z funkcji podstawowych jest telefon. Telefony z systemem Android przystosowane są do synchronizacji z usługami oferowanymi przez Google np. pocztą Gmail czy Google Maps. By korzystać z tych usług niezbędnie jest połączenie z Internetem. Z własnego doświadczenia wiem, że mobilny internet przydaje bardzo się przydaje i wcale nie jest drogi. Nieduże pakiety za kilka złotych miesięcznie spokojnie wystarczą na umiarkowane korzystanie z serwisów mobilnych, poczty czy innych aplikacji typu map Google.

Zamiast blokować połączenie czasami warto zastanowić się czy ni wydać kilku złotych na jakiś tani pakiet – podniesie to komfort użytkowania smartphone’a i znacznie zwiększy jego funkcjonalność, a chyba wydając kilkaset do kilku tysięcy złotych na telefon właśnie o to chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *