Niezbędnik „Androidowca” czyli aplikacje które warto zainstalować zaraz po kupieniu telefonu.

Telefon z systemem Google Android zakupiony w sklepie posiada już sporą ilość aplikacji, jednak by zwiększyć jego funkcjonalność sami możemy dobierać aplikacje dodatkowe. Dziś przedstawię swój niezbędnik czyli aplikacje bez których nie wyobrażam sobie życia z Androidem.

3G Watchdog

To aplikacja podstawowa, pozwala mi kontrolować zużycie pakietu. Dzięki widgetowi na pulpicie wiem ile jeszcze w tym miesiącu mogę serfować po Internecie. Aplikacja ta jest bardzo istotna gdy nie korzysta się z żadnej blokady połączeń typu APNdroid. W 3G Watchdog możemy ustawić sobie wielkość swojego pakietu i czas przez jaki będzie obowiązywał. Z końcem okresu rozliczeniowego licznik automatycznie się wyzeruje i zacznie liczyć od początku. Aplikacja liczy w miarę dokładnie, jednak tylko w przypadku gdy nasz operator rozlicza zużycie pakietu co do 1 KB, w innych przypadkach będzie się gubić.

Dzięki tej aplikacji nie tylko sprawdzimy ile procent mobilnego internetu już zużyliśmy, program pozwoli nam oszacować czy przy dotychczasowym średnim dziennym zużyciu pakiet wystarczy nam do końca miesiąca.

APNdroid, APNSwichet

Aplikacje służące do blokowania połączenia z Internetem, pomagają oszczędzać pieniądze gdy nie mamy wykupionego pakietu. Więcej informacji tutaj.

Opera

Opera to alternatywa do standardowej przeglądarki stron www. Jej główną zaletą jest możliwość ustawiania jakości pobranych obrazów. Jeżeli nie zależy nam szczególnie na obrazkach ich jakość możemy ustawić na poziom „niska” lub całkowicie je wyłączyć. Pozwala to w ogromnym stopniu zmniejszyć zużycie pakietu danych. Aplikacja ta jest szczególnie przydatna gdy dysponujemy niedużym pakietem.

RealCalc

RealCalc to rozbudowany kalkulator, posiada znacznie więcej funkcji niż ten zainstalowany przez fabrykę, po za tym jest dużo łatwiejszy w obsłudze.

CheckBallance Numbers

Ta aplikacja jest szczególnie przydatna gdy jesteśmy posiadaczami „telefonu na kartę”. W CheckBallance Number tworzymy listę numerów do wywoływania usług tekstowych operatora (np. sprawdzenie stanu konta, szybkie doładowanie, sprawdzenie stanu pakietów promocyjnych czy uruchomienie dodatkowej opcji). Dzięki użyciu tej aplikacji numery „techniczne” typu *100# nie zaśmiecają nam listy kontaktów i jednocześnie nie musimy ich pamiętać.

RepliGo Reader

Jedną z zalet smartphonów jest duży dotykowy ekran na którym możemy czytać różnego rodzaju dokumenty, a nawet książki. Jednym z najpopularniejszych formatów komputerowych w jakich zapisywane są różnego rodzaju publikacje (w tym wiele e-booków) jest format .pdf. Android Market oferuje wiele aplikacji pozwalających odczytywać tego rodzaju pliki. Kilka z nich testowałem i najbardziej do gustu przypadł mi właśnie RepliGo Reader – jest prosty w obsłudze, w miarę szybki i ma dość zaawansowane funkcje takie jak przybliżanie, przeskakiwanie do określonej strony czy wyodrębnianie jedynie tekstu (ukrywane są obrazki i grafika).

Aplikacje do odczytu newsów np. wp.pl. Onet, Polska The Times, Eurosport

Jestem już tak przyzwyczajony, że nie wyobrażam sobie porannej kawy bez przeglądu prasy, jednak nie zawsze z rana mam pod ręką świeżą gazetkę. Z pomocą przychodzi mi wtedy mój telefon z Androidem i aplikacje popularnych serwisów Internetowych. Aktualnie chyba najciekawszą aplikację do przeglądania newsów przygotowała Wirtualna Polska – znajdziemy tu zestawienie najważniejszych wiadomości z kilku działów tematycznych. Wszystko to ma bardzo estetyczny wygląd i jest proste w obsłudze. Nieco gorzej wygląda aplikacja Onetu, która jest szara i nieco mniej atrakcyjna. Dla wielbicieli tematów lokalnych dzienniki należące do koncernu Polska The Times udostępniły aplikacje swoich lokalnych mutacji (np. Dziennik Bałtycki, Gazeta Wrocławska itp). Kibice sportowi najnowszych informacji o wyczynach swoich sportowców mogą szukać w aplikacji Eurosportu, która dostępna jest w wielu językach – w tym także po polsku.

Wszystkie aplikacje opisane w tym artykule można całkowicie za darmo pobrać z Android Market.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *