Aplikacje do blokowania Internetu w telefonach z Androidem

O temacie odcinania Androida od Internetu wspominałem już przy okazji niezbędnika androidowca i artykułu o tym czy mobilny internet jest niezbędny do korzystania z Androida. Dziś zaprezentuję aplikacje z których korzystałem gdy jeszcze bawiłem się w blokowanie Internetu na mojej Spicy.

Temat ten jest gorący zwłaszcza wśród nowych użytkowników telefonów z Androidem. Moja pierwsza aplikacja jaką ściągnąłem z Android Market służyła właśnie do blokowania połączeń Internetowych. Gdy kupiłem mój pierwszy telefon z systemem Android po włożeniu karty sim poproszono mnie o zalogowanie się na swoje konto Google – tak uczyniłem, po chwili mogłem cieszyć się, że w książce adresowej pojawiły się kontakty. Szybko jednak zdałem sobie sprawę, że one nie wzięły się tam z powietrza lecz z Internetu za który muszę zapłacić. Na szczęście z mojego konta nie ubyła zbyt duża kwota, było to coś ok. 50-60 groszy. Niby kwota nieduża, ale i krótki był czas użytkowania postanowiłem więc zapobiec uciekaniu pieniędzy z konta i poszukaniu rozwiązania.

Pierwsze na co wpadłem to zainstalowanie aplikacji APNdroid, która służy do blokowania połączeń. Dzięki poręcznemu widgetowi zablokowane połączenie bardzo szybko można odblokować. Aplikacja ta szybko przypadła mi do gustu i zagościła w moim telefonie na jakiś czas. Niestety okazało się, że APNdroid nie jest aplikacją idealną. Czasami zdarzało się, że chciałem odblokować połączenie by szybko sprawdzić coś w Internecie. Mimo iż pojawiał się znaczek sieci 3G strony nie ładowały się. Pomagało wtedy wyłącznie i ponowne włączenie telefonu. Było to dość uciążliwe. Szalę goryczy przelał jednak fakt, że mimo aktywnej opcji przyjmowania MMS-ów te do mnie nie dochodziły.

Zacząłem szukać więc innego rozwiązania gdyż wciąż bałem się, że niezablokowane połączenie zażre mi wszystkie pieniądze, a w późniejszym okresie cały wykupiony pakiet. Znalazłem APNSwitcher – aplikacja ta w prawdzie nie służy do blokowania połączeń, a do przełączania ustawień APN. Z powodzeniem można ją jednak wykorzystać to celu, który jest tematem tej notki. By taka opcja zadziała w ustawieniach połączeń trzeba utworzyć dodatkowe fikcyjne konto APN np. netniet i w ustawieniach APNSwitcher wybrać jako APN1 to właściwe, a jako APN2 to fikcyjne. Dzięki widgetowi dołączonemu do aplikacji będziemy mogli wybierać pomiędzy APN1 i APN2. Po zastosowaniu tego rozwiązania zniknął problem z przywracaniem Internetu.

Po pewnym czasie jednak postanowiłem przetestować co się stanie jeśli połączenia nie będę blokował. No i o dziwo pakiet nie znikał tak szybko, jak opowiadali mi to liczni bajkopisarze, którzy prawdopodobnie telefon z Androidem widzieli tylko na sklepowej wystawie. Na samą synchronizację maila, kalendarza i kontaktów w miesiącu schodzi mi zaledwie kilka megabajtów (nigdy dokładnie nie liczyłem). Przy umiarkowanym korzystaniu z innych aplikacji pakiet 50 MB spokojnie wystarcza mi na miesiąc.

Doszedłem więc do wniosku, że nie ma potrzeby blokowania połączeń i przekonałem się, jak wygodne (czasami też wkurzające) jest dostawanie maili wprost na telefon. Dzięki temu wiele rzeczy mogę załatwić bardzo szybko i praktycznie z każdego miejsca na świecie.

8 myśli w temacie “Aplikacje do blokowania Internetu w telefonach z Androidem”

  1. Hej, jestem tez od wczoraj posiadaczka telefonu z androidem do tego na abonament wiec boje sie ze moze mi zezrec duzo pieniedzy kiedy nawet nie bede o tym wiedziala.
    Czy jesli mam w domu Wi-Fi to zawsze jest pewnosc ze telefon nie uzyje mobilnego internetu?

  2. Pewności nie możesz mieć bo WiFi musi być połączone (ikona „antenki” na górnej belce). Niestety WiFi co jakiś czas może się rozłączyć np. gdy sygnał zostanie zakłócony. Pewność, że Android nie będzie ciągnął nic z internetu możesz mieć tylko jak wyłączysz APN-y np. przy pomocy wyżej opisanych aplikacji. Najlepiej jednak kupić sobie jakiś tani pakiet internetowy i nie przejmować się.

  3. Ok dzięki, sciagnelam 3G Watchdog i aktywowalam na wszelki wypadek pakiet 100MB.
    Twój blog jest bardzo pomocny, pozdrawiam 🙂

  4. Czy jeśli aplikacją APNdroid zablokuję internet, będę mógł bez wyłączania aplikacji korzystać z internetu przez wi-fi?

  5. Tak, APNdroid blokuje tylko APN-y czyli połączenie z internetem przez sieć komórkową. WiFi będzie działało bez problemu.

  6. APN związane są z połączeniem przez sieć komórkową. Nie mają żadnego związku z WiFi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *