DB Navigator czyli rozkłady PKP w telefonie

Aplikacja którą dziś opiszę przyda się zarówno tym którzy pociągami podróżują na co dzień, jak i podróżnikom weekendowo-urlopowym. Jakiś już czas temu szukałem aplikacji, która pozwoliłaby mi na sprawdzenie rozkładu jazdy pociągów. Niestety PKP nie ma w swojej ofercie takiej aplikacji – przynajmniej jeśli chodzi o Androida. Szukałem, szukałem ale żadnej aplikacji z PKP w nazwie nie znalazłem. Z pomocą przyszli jednak nasi zachodni sąsiedzi. Aplikacja DB Navigator stworzona przez Deutschen Bahn zawiera rozkłady jazdy większości europejskich kolejowych przewoźników (w tym naszego PKP w różnych odmianach – np. Intercity, Przewozy Regionalne).

Jak na niemiecką precyzję przystało aplikacja wydaje się być dopracowana w każdym szczególe. Już na początku wita nas ładne intro z wizerunkiem szybkiego pociągu (o jakim swoją drogą w Polsce możemy sobie pomarzyć). Po przywitaniu ładuje się nam intuicyjne okienko w którym możemy wpisać stacje początkową i końcową oraz datę i godzinę planowanego wyjazdu. A zapomniałem jeszcze dodać, że niestety w aplikacji nie zainstalowano języka polskiego, ale na szczęście można wybrać pomiędzy niemieckim i angielskim – ja wybrałem ten drugi.

Po wpisaniu miejscowości z i do której chcemy podróżować aplikacja wyszuka nam wszystkie najbliższe połączenia. Uwzględni także przesiadki i czas potrzebny na zmianę pociągu. Dostępny jest także moduł pozwalający sprawdzić ceny biletów czy nawet dokonać rezerwacji, niestety te dwie opcje nie działają gdy chcemy podróżować Polskimi Kolejami Państwowymi.

Działają za to inne opcje np. ta pozwalająca sprawdzić tablicę przyjazdów i odjazdów dla danej stacji, albo zapisania ulubionych połączeń. Działa także lokalizator, który wskaże nam daną stację na mapie albo przy pomocy satelity GPS poinformuje nas gdzie mamy najbliższy dworzec.

Polecam wam zainstalowanie tej aplikacji, może przydać się w najbardziej niespodziewanym momencie. Pozostaje tylko żałować, że polscy kolejarze wciąż nie wyszli na przeciw swoim klientom i nie napisali dla nich własnej aplikacji z rozkładami jazdy. Pozostaje nam tylko dziękować Niemcom, że nie zachowali się samolubnie i w swojej bazie danych umieścili także rozkłady Polskich Kolei Państwowych.

Oczywiście aplikacja dostępna jest w Android Market i jest całkowicie darmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *