Co to znaczy mieć Androida w telefonie?

Niedawno pewna osoba zaskoczyła mnie pytaniem co to właściwie znaczy mieć Androida w telefonie? Początkowo pytanie to wywołało na mojej twarzy dyskretny uśmiech, jednak szybko zrozumiałem, że nie wszyscy muszą wiedzieć czym różni się telefon z Androidem od telefonu z innym systemem operacyjnym, tak jak ja nie mam pojęcia czym różni się malakser od miksera kuchennego.

Terminem „telefon z Androidem” określamy telefony komórkowe w których zainstalowany jest system operacyjny Google Android – to taki odpowiednik Windowsa w komputerze. Właściwie nie Windowsa a Linuksa – twórcy Androida w swoim produkcie wykorzystali „silniki” tego drugiego systemu. Sama obecność Androida w telefonie nie jest jakąś rewelacją, każdy telefon komórkowy pracuje pod kontrolą jakiegoś systemu operacyjnego. Wiele modeli Noki używa systemu Symbian, iPhone korzysta z iOS, niektórzy producenci instalują w swoich telefonach własne oprogramowanie. W ostatnim czasie coraz popularniejszym systemem staje się Android.

Android jest to system operacyjny dla urządzeń przenośnych pozwalający rozbudowywać funkcjonalność telefonu o instalowanie dodatkowych aplikacji (np. rozkładów jazdy PKP czy systemu nawigacji GPS). System Android ma taką samą zasadę działania w każdym z telefonów komórkowych różnych marek. System w telefonie marki LG nie będzie różnił się zasadniczo od tego zainstalowanego w Samsungu czy HTC (możliwe są niewielkie modyfikacje „brandowe” tj. m.in. logo producenta przy włączaniu telefonu). Dzięki temu, że system działa na tej samej zasadzie w telefonach różnych marek producenci oprogramowania (dodatkowych aplikacji) nie muszą dostosowywać go do poszczególnych modeli telefonów – wystarczy napisać aplikację dla systemu Android i będzie ona działała zarówno w telefonie HTC jak i LG.

O funkcjach jakie mogą mieć telefony z systemem Android nie mam zamiaru rozpisywać się w tej notce, zainteresowanych tematem zapraszam do „pogrzebania” w archiwum tego bloga. Dla początkujących Androidowców polecam szczególnie dział FAQ oraz artykuły „czy warto kupić smartphona” oraz „niezbędnik Androidowca„.

System Android na komputerze (laptopie, tablecie)

System Android przeznaczony jest głównie dla urządzeń przenośnych, jednak istnieją wersje, które można zainstalować na komputerze. Miałem okazję przetestować takie rozwiązanie, jednak nie byłem z niego szczególnie zadowolony. Postaram się w przyszłości opisać moje doświadczenia z Androidem na laptopie. To, że mi takie rozwiązanie nie przypadło do gustu nie oznacza, że jest złe.

System Google Android podobno bardzo dobrze sprawdza się na tabletach czyli urządzeniach które można umieścić pomiędzy telefonem komórkowym a laptopem. Tablet jest to urządzenie wyposażone w ekran dotykowy, najczęściej wielkości mniej więcej kartki A4 przy pomocy którego można połączyć się z Internetem, obejrzeć film lub przeczytać e-book (elektroniczną książkę).

3 myśli w temacie “Co to znaczy mieć Androida w telefonie?”

  1. Z tym, że producenci apek nie muszą dostosowywać oprogramowania do poszczególnych modeli to tylko półprawda.

  2. Zgadza się, trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi o to, że sama baza programu jest taka sama i nie trzeba tworzyć osobnych wersji dla modeli produkowanych przez różnych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *