Swype czyli jak szybko pisać na telefonie z ekranem dotykowym

Czy pisanie sms-ów na telefonie z ekranem dotykowym jest wygodne? To pytanie trapi pewnie każdego, kto przymierza się do kupna pierwszego telefonu z dotykowym ekranem. Sam długo wahałem się przed kupnem mojego Samsunga, zastanawiałem się czy nie lepiej wybrać coś z fizyczną klawiaturą QWERTY. Dziś mogę powiedzieć szczerze, że moje obawy były bezzasadne.

Na telefonie z klawiaturą numeryczną nie bardzo lubiłem wszelkie czynności związane z pisaniem. Sms-y wysyłałem sporadycznie, a o pisaniu dłuższych notatek nie było mowy! Słownik T9 to wspaniały wynalazek, jednak chyba nic nie zastąpi pełnej klawiatury QWERTY.

Mój pierwszy kontakt z wirtualną klawiaturą na ekranie dotykowym wypadł całkiem pozytywnie. Bez problemu wstukałem swój login i hasło go Gmaila. Nie miałem też większych problemów z wpisaniem adresu jakiejś strony www. Wiadomo na początku zdarzały się drobne potknięcia, zamiast „n” wskakiwało „b” albo zamiast „f” pojawiało się „g”. Do nowego rozwiązania po prostu trzeba się przyzwyczaić i je wyczuć. Po kilku dniach obcowania z klawiaturą na ekranie bezbłędnie wprowadzałem całą treść maila o długości kilkuset znaków.

Kilka miesięcy cieszyłem się z klawiatury QWERTY, jednak zacząłem się zastanawiać czy nie dałoby się pisać szybciej. Zacząłem przekopywać Internet i znalazłem rozwiązanie. Aplikacja Swype to alternatywna klawiatura ekranowa dzięki której szybkość pisania na telefonie z ekranem dotykowym miała wzrosnąć. Z niedowierzaniem zainstalowałem aplikację w telefonie i w ustawieniach (ustawienia języka i klawiatury) uruchomiłem program Swype.

W celu przetestowania chciałem napisać maila, moim oczom ukazała się ładniejsza niż zwykle klawiatura. Zacząłem od „wystukiwania” literek jak w klawiaturze tradycyjnej. Gdzie tu zapowiadana rewolucja – zapytałem w duchu. Okazało się, że rozwiązanie jest rewolucyjne, a ja nie czytając opisów nie wykorzystuję aplikacji tak jak należy.

Klawiatura Swype od standardowej różni się tym, że nie musimy wystukiwać poszczególnych literek. Pisanie polega w tym przypadku na przeciąganiu palcem po literach które chcemy użyć w słowie – piszemy bez odrywania palca od ekranu. Gdy pokonana na pokonanej przez nas trasie znajduje się więcej niż jedno możliwe słowo aplikacja wyświetla małe okienko z propozycjami do wyboru. Dla tych, którzy wciąż nie mogą wyobrazić sobie jak to działa króciutki filmik instruktażowy pokazujący możliwości tej aplikacji:

Rozwiązanie to z początku wydawało mi się dziwne i w pierwszych dniach zdarzało mi się przełączać pomiędzy klawiaturami, jednak z biegiem czasu coraz rzadziej korzystałem z klawiatury standardowo zainstalowanej w telefonie. Przekonałem się, że przy pomocy Swype pisanie na telefonie komórkowym z ekranem dotykowym jest nie tylko wygodne ale i bardzo szybkie. Jeśli zainteresowała Was ta aplikacja i chcesz poznać więcej informacji o niej polecam lekturę bloga Marcina Nowaka, znajdziecie masę porad dotyczących tej aplikacji od tego skąd wziąć po to jak ją skonfigurować by pisało się jak najszybciej.

Jedna myśl w temacie “Swype czyli jak szybko pisać na telefonie z ekranem dotykowym”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *