Locus czyli mapy offline z lokalizacją GPS na telefon z systemem Android

25 lutego 2011 7 By ANDEK

Wybierasz się do innego miasta albo nawet za granicę? Z pewnością przydałaby ci się mapa okolicy którą zamierzasz odwiedzić. Standardowa aplikacja Google Maps mogłaby się w tym przypadku sprawdzić, jednak by z niej korzystać musisz płacić za połączenie z internetem co w roamingu może być bardzo kosztowne. Jeśli jednak nie chcesz płacić za komfort zerkania na mapę w telefonie komórkowym możesz wybrać aplikację Locus.

Aplikację tą pobrałem gdy wybierałem się na weekend w Czechach. Transmisja danych w roamingu jest bardzo droga, ceny megabajta za granicą liczone są nie w groszach lecz w złotówkach, wolałem więc zablokować internet i używać telefonu w trybie offline. Wiadomo, że bez połączenia z internetem aplikacja z mapami Google staje się nieprzydatna. Swoje kroki jak zwykle skierowałem do Android Marketu i zacząłem szukać aplikacji z mapami offline.

Bardzo szybko znalazłem aplikację o nazwie Locus. Aplikacja pozwalała zapisywać mapy na kartę SD w moim telefonie, a później odtwarzać je bez łączenia się z Internetem. Przez te kilka miesięcy aplikacja tworzona przez Czechów mocno ewoluowała.

Do wyboru mamy kilka map od różnych „wydawców”. Z najpopularniejszych trzeba wymienić Google Maps, mapy od Yahoo, Microsoftu (Bing) czy OVI mapy od producenta telefonów Nokia. Ze względu na prawa autorskie zniknęły mapy najpopularniejsze, jednak wciąż mamy dostęp do w pełni funkcjonalnych map zarówno drogowych, jak i turystycznych. Mapy te możemy przeglądać w trybie online (czyli łącząc się z internetem). Wtedy mamy dostęp do całego globu. Jeśli jednak potrzebujemy konkretnego „kawałka mapy” możemy go pobrać wybierając opcję „download map” i w zależności od wybranych przez nas opcji możemy zapisać mapę widoczną aktualnie na ekranie lub ręcznie zakreślić które miasta (kraje, dzielnice, obszary) chcemy zapisać. Po zatwierdzeniu aplikacja zapyta nas o stopnie przybliżenia (szczegółowość mapy). W zależności od przybliżenia (ilości szczegółów) zapisane mapy mogą mieć różne rozmiary. Ogólne mapy jednego miasta to wielkości rzędu kilkudziesięciu kilobajtów, szczegółowy plan miasta może zająć kilkadziesiąt megabajtów. Ja zazwyczaj, żeby nie tracić na to internetu w telefonie ściągam mapy gdy jestem w zasięgu sieci Wi-Fi.

Zapisywanie map w trybie offline to nie jedyna funkcja tej aplikacji. Twórcy programu przewidzieli także, że większość telefonów z Androidem posiada moduł GPS, dzięki któremu aplikacja Locus automatycznie wskaże nam naszą pozycję na mapie. Od niedawna aplikacja pozwala także na zapisywanie trasy, którą jechaliśmy i późniejsze odtwarzanie na mapach. Istniej także opcja ustawiania własnych punktów, coś na wzór POI z systemów nawigacyjnych, jednak opcji tej nie testowałem.

Locus to bardzo fajna i przydatna aplikacja. Pamiętaj, jednak nie jest to nawigacja GPS a jedynie mapy. Aplikacja ta nie doprowadzi Cię z punktu A do B, nie będzie wydawała Ci komend typu „na rondzie skręć w lewo”. Używając Locusa możesz za to pobrać fragmenty map z całego świata i korzystać z nich całkowicie bezpłatnie w każdym zakątku, nawet tam gdzie nie ma zasięgu czy podłączenia do internetu.

Jak długo trzyma bateria w Samsungu i5700? Dziś zajmę się pytaniem które interesuje chyba każdego kto rozważa przesiadkę ze starej Noki na telefon z Androidem. Jak długo trzyma bateria w telefonie z Androidem? Nie można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, zależy to od czasu rozmów, prze...
Google Maps na Androida nareszcie z trybem offline! No i doczekaliśmy się Google Maps z możliwością zapisywania map na karcie telefonu z Androidem. Opcja "mapy offline" szczególnie przyda się podczas wycieczek zagranicznych oraz w miejsca, gdzie mogą być kłopoty z zasięgiem. Usługi Google Maps czyl...
Do czego może przydać się GPS w komórce? Deszczowy lipiec za nami, niestety za mną też tegoroczny urlop. Urlop podczas którego bardzo przydał mi się moduł GPS w komórce. O tym, że nawigacja satelitarna jest nieocenioną pomocą podczas podróży w nieznane przekonałem się nie raz pokonując obce...
České Pivovary – mapa czeskich browarów zawsze w kieszeni Małymi kroczkami zbliża się sezon urlopowy, sezon wyjazdów. Tym, którzy za swój wakacyjny cel obiorą Czechy szczególnie może przydać się aplikacja České Pivovary zawierająca wykaz czeskich lokalnych browarów. Aplikacja w prawdzie jest w języku czeski...