Instalowanie aplikacji z Android Market przez komputer

27 lutego 2011 12 By ANDEK

Całkiem niedawno producenci systemu Android umożliwili posiadaczom smartfonów instalować aplikacje z Android Market bezpośrednio z komputera. Rozwiązanie to znacznie poprawiło wygodę przeglądania i instalowania aplikacji w telefonach z systemem Android.

Opcja taka teoretycznie istniała już dawno, jednak wymagała zainstalowania osobnej aplikacji i korzystania z portalu należącego do prywatnego właściciela. Teraz na popularności usługi postanowił skorzystać sam „wujek Google”.

By skorzystać z Android Market potrzebujemy komputera z dowolną przeglądarką Internetową – nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania. Katalog aplikacji na nasze smartphony z Androidem znajdziemy pod adresem market.android.com. Nie logując się możemy jedynie przeglądać dostępne programy. Aby zainstalować jakąś aplikację trzeba zalogować się przy użyciu tych samych danych co do konta Google (np. Gmail, Google Calendar). Aby to zrobić kliknij link „zaloguj” w prawym górnym rogu strony.

Gdy już jesteś zalogowany możesz przystąpić do instalacji wybranej aplikacji. Wyszukać jej możesz w dwojaki sposób: poprzez przeglądanie poszczególnych kategorii lub przez wpisanie interesującej „frazy” lub nazwy aplikacji. Ja opiszę dziś jak skorzystać z tego drugiego sposobu.

Dla przykładu opiszę jak zainstalować wspomniany kilka dni temu program do sprawdzania rozkładów PKP. W wyszukiwarkę (prawy górny róg, poniżej danych logowania) nazwę programu – w tym wypadku „DB Navigator”. Poszukiwana przez nas aplikacja pojawiła się na pierwszej pozycji. Jeśli jesteś zdecydowany by ją zainstalować możesz kliknąć przycisk „instal” – aplikacja automatycznie zainstaluje się w telefonie.

Jeśli jednak nie jesteś pewien czy aby na pewno chcesz zainstalować daną aplikację możesz kliknąć w jej nazwę. Pojawi się wtedy krótki opis z nią związany. Wybierając kartę „user reviews” będziesz mógł przeczytać opinie innych użytkowników tej aplikacji. Co ciekawe system wybierze tylko te w języku jakim się posługujesz (polskim) nawet gdy aplikacja i jej pozostałe opisy są po angielsku.

No i to chyba na tyle. Rozwiązanie znacznie poprawiło korzystanie z Marketu. Z Android Market przez stronę www korzystam bardzo często, pozwala to na zaoszczędzenie baterii w telefonie i poprawieniu komfortu przeglądania opisów, grafik i recenzji aplikacji. Na koniec jeszcze jedna moja rada, jeśli masz mały pakiet internetu mobilnego przed zabawą z marketem przez www sprawdź czy twój telefon jest podłączony do sieci WiFi – mimo iż aplikacje będziesz wybierać przez komputer, telefon musi je jakoś ściągnąć.