„Złap Taxi” ułatwia zamawianie taksówek przez telefon komórkowy i iPhone’a



Dziś recenzja aplikacji działającej nie tylko na telefonach z Androidem, ale także na zwykłych komórkach obsługujących skrypty java oraz na iPhone’ach. „Złap Taxi” to aplikacja z tych, które mogą przydać się w najmniej spodziewanym momencie.  Stworzony przez polskich programistów program zawiera numery telefonów do prawie 400 korporacji taksówkowych w ponad 70 największych miastach w Polsce.

Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze. Jeśli mamy włączony w telefonie moduł GPS aplikacja automatycznie wyświetli nam listę korporacji dla miasta w którym aktualnie się znajdujemy. Nie musimy jednak czekać na pobranie lokalizacji z satelity i klikając przycisk „lista miast” możemy wybrać miasto w którym chcemy zamówić taksówkę.

Po kliknięciu zielonej ikonki ze strzałką obok wybranego miasta wyświetli się nam lista korporacji taksówkowych wraz z cenami. Niestety w obecnej chwili podane są tam wyłącznie opłata początkowa i stawka za kilometr w „taryfie pierwszej”. Oznacza to, że ceny za kursy wykonywane w nocy oraz poza miastem mogą być wyższe. Przy niektórych korporacjach widnieją także symbole informujące o tym, że w danej taksówce można zapłacić kartą, jednak jeśli chcecie płacić kartą w taksówce lepiej zgłosić to przy zamawianiu, w większości korporacji jeździ tylko kilka taksówek wyposażonych w terminal płatniczy.

Gdy już zdecydujemy się na jakąś korporację należy wcisnąć zieloną słuchawkę, wtedy natychmiast zostaniemy połączeni z centralą i będziemy mogli dokonać zamówienia. Dla pasażerów warszawskich korporacji twórcy aplikacji wraz z właścicielami jednej z korporacji przygotowali specjalną opcję, która pozwala na zamówienie taksówki bez konieczności wykonywania połączenia telefonicznego. Wystarczy w specjalnym formularzu podać adres i godzinę o której taksówka ma zostać podstawiona. Opcja ta w późniejszym czasie ma być dostępna także w innych miastach.

W opisie aplikacji „Złap Taxi” znalazłem jeszcze informację o „integracji” z Transportoidem. Niestety nie spodziewajcie się zbyt wiele. To zjawisko szumnie nazwane „integracją” polega na tym, że w menu widnieje przycisk „komunikacja miejska” uruchamiający aplikację z rozkładami jazdy MPK. Jak już jestem przy menu jest tam jeszcze jeden ważny przycisk, a mianowicie „aktualizacja” – w miarę częste używanie go pozwoli mieć w telefonie zawsze aktualną bazę numerów i cenników firm taksówkowych.

Aplikację za darmo można pobrać z Android Market i tak jak wspomniałem we wstępie nigdy nie wiadomo kiedy tak naprawdę może się przydać, dlatego warto mieć ją zainstalowaną na swoim telefonie. Dodam jeszcze, że aplikacja ta jest multiplatformowa i działa także na iPhonie (link), telefonach Samsung z systemem Bada oraz telefonach obsługujących aplikacje JAVA.

Do czego dziś służy telefon komórkowy? Czasy w których komórka służyła wyłącznie do dzwonienia już za nami. Dziś rozbudowane smarftony z dotykowymi wyświetlaczami i "pełnymi" klawiaturami wykorzystujemy zarówno do pracy, jak i do zabawy. Początkowo telefony komórkowe służyły tylko do dzw...
Steve Jobs nie będzie już prezesem Apple! Człowiek symbol-firmy spod znaku "nadgryzionego jabłka" odchodzi ze stanowiska. Steve Jobs zrezygnował z funkcji prezesa Apple. Śmiało można powiedzieć, że Apple bez Jobsa to nie będzie już to samo. Następcą Jobsa na stanowisku prezesa został Tim Co...
Gadu-Gadu na Androida i iPhone’a za darmo! Gadu-Gadu zrobiło prezent posiadaczom smartfonów. Od kilku dni na telefonach z Androidem i iPhonach można całkowicie bezpłatnie używać oryginalnego klienta najpopularniejszego polskiego komunikatora. Do tej pory za używanie Gadu-Gadu w komórce trzeba...
Yanosik czyli legalny antyradar w telefonie komórkowym z Androidem i iPhone Wybierając się w trasę zapewne chcielibyście się ustrzec przed kontrolą radarową i pamiątkowymi zdjęciami z fotoradarów. Darmowy i w pełni legalny antyradar Yanosik wskaże wam, gdzie należy zdjąć nogę z gazu by nie załapać kilku punktów karnych i nie...