„Złap Taxi” ułatwia zamawianie taksówek przez telefon komórkowy i iPhone’a

23 marca 2011 0 By ANDEK

Dziś recenzja aplikacji działającej nie tylko na telefonach z Androidem, ale także na zwykłych komórkach obsługujących skrypty java oraz na iPhone’ach. „Złap Taxi” to aplikacja z tych, które mogą przydać się w najmniej spodziewanym momencie.  Stworzony przez polskich programistów program zawiera numery telefonów do prawie 400 korporacji taksówkowych w ponad 70 największych miastach w Polsce.

Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze. Jeśli mamy włączony w telefonie moduł GPS aplikacja automatycznie wyświetli nam listę korporacji dla miasta w którym aktualnie się znajdujemy. Nie musimy jednak czekać na pobranie lokalizacji z satelity i klikając przycisk „lista miast” możemy wybrać miasto w którym chcemy zamówić taksówkę.

Po kliknięciu zielonej ikonki ze strzałką obok wybranego miasta wyświetli się nam lista korporacji taksówkowych wraz z cenami. Niestety w obecnej chwili podane są tam wyłącznie opłata początkowa i stawka za kilometr w „taryfie pierwszej”. Oznacza to, że ceny za kursy wykonywane w nocy oraz poza miastem mogą być wyższe. Przy niektórych korporacjach widnieją także symbole informujące o tym, że w danej taksówce można zapłacić kartą, jednak jeśli chcecie płacić kartą w taksówce lepiej zgłosić to przy zamawianiu, w większości korporacji jeździ tylko kilka taksówek wyposażonych w terminal płatniczy.

Gdy już zdecydujemy się na jakąś korporację należy wcisnąć zieloną słuchawkę, wtedy natychmiast zostaniemy połączeni z centralą i będziemy mogli dokonać zamówienia. Dla pasażerów warszawskich korporacji twórcy aplikacji wraz z właścicielami jednej z korporacji przygotowali specjalną opcję, która pozwala na zamówienie taksówki bez konieczności wykonywania połączenia telefonicznego. Wystarczy w specjalnym formularzu podać adres i godzinę o której taksówka ma zostać podstawiona. Opcja ta w późniejszym czasie ma być dostępna także w innych miastach.

W opisie aplikacji „Złap Taxi” znalazłem jeszcze informację o „integracji” z Transportoidem. Niestety nie spodziewajcie się zbyt wiele. To zjawisko szumnie nazwane „integracją” polega na tym, że w menu widnieje przycisk „komunikacja miejska” uruchamiający aplikację z rozkładami jazdy MPK. Jak już jestem przy menu jest tam jeszcze jeden ważny przycisk, a mianowicie „aktualizacja” – w miarę częste używanie go pozwoli mieć w telefonie zawsze aktualną bazę numerów i cenników firm taksówkowych.

Aplikację za darmo można pobrać z Android Market i tak jak wspomniałem we wstępie nigdy nie wiadomo kiedy tak naprawdę może się przydać, dlatego warto mieć ją zainstalowaną na swoim telefonie. Dodam jeszcze, że aplikacja ta jest multiplatformowa i działa także na iPhonie (link), telefonach Samsung z systemem Bada oraz telefonach obsługujących aplikacje JAVA.

Orange iCare pomoże w kontrolowaniu wydatków Sieć Orange udostępniła swoim użytkownikom aplikację Orange iCare, która ma pomóc w kontrolowaniu stanu konta i pakietów. Początkowo rozwiązanie dostępne jest jedynie dla posiadaczy telefonów Apple'a, wkrótce z rozwiązania skorzystać mają "Androidowc...
Angry Birds i Angry Birds Rio – kultowa gra na Androida i iPhone Dziś opiszę grę kultową o której pewnie wielu z Was już słyszało. Chodzi oczywiście o Angry Birds i Andgy Birds Rio. Gra ta jest chyba najpopularniejszą aplikacją dla smartfonów z Androidem i iOS. Oprócz wersji podstawowej wyszły już kolejne wersje. ...
iPhone 3G – czy warto go mieć?! Niestety na temat urządzeń firmy Apple nie mam zbyt wiele do powiedzenia, dlatego sam nie podjąłem się odpowiedzenia na pytanie czy warto mieść iPhone 3G? Myślę, że lepiej zrobi to ktoś kto na iPhonach zna się lepiej. Autorem artykułu jest Tomasz Gal...
Steve Jobs nie będzie już prezesem Apple! Człowiek symbol-firmy spod znaku "nadgryzionego jabłka" odchodzi ze stanowiska. Steve Jobs zrezygnował z funkcji prezesa Apple. Śmiało można powiedzieć, że Apple bez Jobsa to nie będzie już to samo. Następcą Jobsa na stanowisku prezesa został Tim Co...