Barcode Scanner – skaner kodów kreskowych i qrcode na telefony z Androidem

Kody qr, 2d w Polsce znane bardziej jako fotokody stają się coraz bardziej popularne. Tak, tak chodzi o te czarno białe kwadraty. Wiele osób wciąż jeszcze zastanawia się do czego to służy. QRcode to bardzo wygodne rozwiązanie dla posiadaczy telefonów komórkowych. Po zeskanowaniu takiego kodu bez wpisywania żadnych dodatkowych liter możemy umieścić w telefonie nowy kontakt albo przenieść się na wybraną stronę internetową. Dziś opiszę wam aplikację Barcode Scanner, która odczytuje nie tylko kody qr, ale także kody paskowe z wszystkich produktów dostępnych na sklepowych półkach.

Kody qr stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Ostatnio spotkałem taki nawet na przystanku autobusowym, odnosił się do rozkładu jazdy danej linii MPK. QRcode w różnego rodzaju gazetach i na portalach poświęconych telefonii komórkowej stały się już standardem. Nawet na tym blogu od niedawna przy każdej recenzji (także przy tej) widnieje kod, dzięki któremu w szybki sposób możecie przenieść się do Android Market i pobrać opisywaną aplikację na swój telefon komórkowy.

Ciekawym rozwiązaniem jest też mieszczanie danych kontaktowych w postaci fotokodu na wizytówkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu ułatwiamy zadanie osobie, która otrzymała od nas wizytówkę by wpisać Cię do kontaktów osoba ta nie musi przepisywać twoich danych, wystarczy jeżeli zeskanuje kod z wizytówki.

Gdy już widzimy ten dziwaczny czarno-biały kwadracik i wiemy, że jest to fotokod qrcode trzeba rozejrzeć się za czymś co ów kod przeczyta. Ja do tych zadań wykorzystuję świetną aplikację o nazwie Barcode Scanner. Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze. Po zainstalowaniu i uruchomieniu pojawia się nam okienko w którym widzimy obraz z aparatu. W tym okienku umieszczamy kod (zadbaj o to by cały kod był w zaznaczonym obszarze). Po chwili słyszymy charakterystyczne „piiik” i na ekranie telefonu pojawiają się nam informacje i opcje. Jeżeli skanujemy kod, który jest odnośnikiem do strony www możemy wybierać pomiędzy „otwarciem przeglądarki” lub wysłaniem linka do znajomych poprzez e-mail lub sms. Chyba żadna z tych opcji nie wymaga dodatkowego komentarza.

Po zeskanowaniu kodu, który jest wizytówką możemy wybierać pomiędzy wpisaniem do książki adresowej, wykręceniem numeru telefonicznego i wysłaniem wiadomości. Tu chyba też nikomu nie trzeba tłumaczyć o co chodzi. Jeżeli w kodzie podany jest też adres możemy poprosić Androida o wskazanie go na Google Maps.

Baracode Scanner ma jeszcze jedną bardzo ciekawą opcję, a może nawet to jest jego główna funkcja? Mianowicie potrafi czytać kody kreskowe lub jak kto woli paskowe albo po prostu „zebry”. Tak, tak chodzi o te z produktów stojących na sklepowych półkach. Skanując taki kod zadbajmy o to by czerwona linia w centralnym obszarze ekranu przechodziła poziomi przez całą długość kody. Po zeskanowaniu usłyszymy znów „piiik”. W kodach kreskowych niestety nie przechowuje się tak ciekawych informacji jak w fotokodach. Tutaj ukryty jest tylko unikalny numer przypisany do konkretnego produktu. Po zeskanowaniu możemy wybrać „szukaj produktów” – opcja przenosi do wyszukiwarki produktów w sklepach internetowych, niestety w Polsce działa bardzo rzadko. Druga opcja to „szukaj w sieci” – po jej wybraniu otwiera się przeglądarka Google z wstukanym numerem, przy odrobinie szczęścia znajdziemy więcej informacji o danym produkcie. Trzecia opcja to „Google Shopper” – wymaga doinstalowania dodatkowej aplikacji, niestety w polskich realiach nieprzydatnej.

No i to chyba na tyle, aplikacja jest bardzo fajna i przyznam szczerze, że przydaje się dość często. Raczej do odczytywania kodów qr niż paskowych, ale i tą opcją można zaszpanować przed znajomymi. Aplikację naturalnie można pobrać z Android Market, kod qr do zeskanowania z prawej strony. Dla tych, którzy jeszcze nie posiadają w swoim telefonie skanera kodów qr grafika jest podlinkowana. Zapomniałem jeszcze dodać, że aplikacja jest darmowa i w języku polskim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *