HTC Sense czyli świetnie dopracowany interfejs w HTC Desire

Jeszcze zanim stałem się posiadaczem mojego HTC Desire wiele dobrego słyszałem o interfejsie smartfonów tajwańskiego producenta. No i po pierwszych tygodniach współpracy z moim nowym nabytkiem muszę stwierdzić, że HTC Sense to świetny i bardzo przyjazny użytkownikowi interfejs. Dodam jeszcze, że nie pamiętam telefonu komórkowego, który obsługiwało się tak przyjemnie!

[ad#nokaut160-prawy] Na początek wypadałoby wytłumaczyć co to właściwie jest HTC Sense? Jest to interfejs czyli to co widzimy i w co klikamy. Zaraz po włączeniu smartfona wyposażonego w HTC Sense pojawia nam się jeden z siedmiu pulpitów. Między pulpitami możemy poruszać się przeciągając ekran w lewo lub prawo, a także optycznym przyciskiem nawigacyjnym (odpowiednikiem strzałek).

Na każdym z pulpitów możemy umieścić ikony ze skrótami do ulubionych aplikacji oraz całą gamę widgetów. Jeśli chodzi o te drugie to nie wiem jak w innych modelach HTC ale Desire ma ich wyjątkowo dużo i większość z nich naprawdę się przydaje.

Tym chyba najbardziej rozpoznawalnym jest duży zegar z prognozą pogody. Zegar zajmuje połowę ekranu przez co jest dobrze widoczny. Poniżej godziny znajduje się aktualna pogoda dla bieżącej lokalizacji w której się znajdujemy (ta ustalana jest w oparciu o GPS albo dane sieci komórkowej lub wifi). Dodatkowo ikonka symbolizująca pogodę (słońce, chmury, księżyc) animują się podczas odblokowywania klawiatury. Gdy pada deszcz po odblokowaniu klawiatury na naszym ekranie pojawia się samochodowa wycieraczka, która wyciera krople deszczu – bardzo fajne urozmaicenie szarego dnia.

Innym widgetem z którego korzystam na co dzień jest kalendarz. Oprócz tradycyjnego, prostego „androidowego” prostokąta do wyboru mamy trzy kreacje od HTC. Jedna ukazuje cały miesiąc, druga wyświetla program najbliższych wydarzeń, a trzecia jedno zbliżające się wydarzenie. Ciekawe są także widżety prezentujące najświeższe newsy pobrane z kanałów rss lub słów kluczowych w google news.

Jest oczywiście coś dla miłośników Facebooka i Twittera. Widget FriendStream wyświetla najnowsze wpisy naszych znajomych na wybranych portalach społecznościowych. Dodatkowo w telefonie istnieje możliwość połączenia kart użytkowników z listy kontaktów z ich profilami na Facebooku, dzięki czemu zawsze będziemy mieć na liście kontaktowej aktualne zdjęcia znajomych, a informacje kontaktowe przez nich podane w profilu będą wyświetlały się w ich kartach na naszej liście kontaktów.

Widgetów oczywiście jest jeszcze więcej powyżej opisałem tylko te z których sam najczęściej korzystam. Jeśli ktoś jest „widżetowym maniakiem” i zapełni wszystkie 7 pulpitów nie musi się martwić. Fabryka przygotowała dla niego funkcję „profile”. Każdy nowy profil dodaje 7 nowych pulpitów na które możecie dopakować co tylko uznacie za stosowne. Profile można sobie ustawić także ze względu na aktualnie wykonywane czynności np. praca (z widżetami przydatnymi w pracy), rozrywka (np. z FriendStreem i kanałem rss do andek.com.pl).

Na chwilę uwagi zasługuje także sposób odbierania połączeń w HTC Desire. Przyzwyczajeni do przeciągania ikon w lewo lub prawo, będą musieli zmienić nawyki. W HTC by odebrać połączenie belkę trzeba przeciągnąć w dół, by odrzucić w górę. Podobnie też odblokowuje się klawiaturę (pociągając w dół).

Na sam koniec jeszcze jedna sprawa, którą zaobserwowałem po przesiadce z Samsunga i5700 Spica. W HTC Desire przycisk otwierający menu umieszczony jest w lewym dolnym rogu przez co dotykając go nie uruchomimy sobie przypadkowo innej funkcji co w Spicy zdarzało mi się notorycznie.

To tak ogólnie chyba na tyle moich spostrzeżeń związanych z interfejsem HTC Sense i jego funkcjonalnością. Po pierwszych kilkunastu dniach użytkowania jestem w „siódmym niebie” i przyznaję, że interfejs od HTC to jest chyba najbardziej dopracowanym i zarazem najbardziej intuicyjnym z jakim spotkałem się kiedykolwiek w telefonie komórkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *