Bateria piętą achillesową HTC Desire

16 kwietnia 2011 0 By ANDEK

Posiadaczem smatphone’a HTC Desire jestem już od dobrych kilku tygodni. W tym czasie telefon jeszcze nie zdołał mnie niczym zawieść, no prawie niczym. Piętą achillesową HTC Desire jest litowo-jonowy akumulator o pojemności 1400 mAh i jego żywotność na jednym cyklu ładowania.

Niestety telefony komórkowe z dużymi kolorowymi wyświetlaczami przyzwyczaiły nas już do częstego ładowania. Gdy do tego dochodzi jeszcze szybko procesor czynność ta jest prawie codzienną, przynajmniej jeśli chodzi o HTC Desire. Wybierając się w dalszą podróż i nie chcąc utracić połączenia ze światem koniecznie musimy zabierać ze sobą ładowarkę.

Wiadomo, że dla baterii najgorsze są pierwsze dni po zakupie. Z dwóch powodów. Po pierwszy nie ma ona jeszcze pełnej pojemności (pełną wydajność bateria osiąga dopiero po kilku cyklach ładowania). Drugim powodem jest ciekawość posiadacza, który w ciągu dnia musi wypróbować „milion funkcji” nowej zabawki. Mój HTC Desire w pierwsze po nocnym ładowaniu nie doczekiwał do wieczora, już koło godziny 18 wskaźnik barwił się na żółto. No ale przyznam się, że bywały to dni w których miałem bardzo dużo czasu i telefon wypuszczałem z rąk tylko na krótką chwilę.

Niestety wcale dużo lepiej nie jest też po jakimś czasie. Bateria niby się już unormowała, a i moja ciekawość do poznawania nowych funkcji nieco zmalała. Teraz przy w miarę oszczędnym używaniu telefonu (tj. kilka rozmów dziennie, kilka e-maili i sporadyczne zaglądanie do internetu) jedno naładowanie z ledwością wystarcza na 2 dni. Oczywiście w nocy gdy śpię, mój Android też śpi (czyt. telefon jest wyłączony).

Ostatnio miałem taki dzień, że dość dużo czasu musiałem spędzić czekając, oczywiście lekarstwem na nudę był telefon z Androidem – bateria wytrzymała od 8 do 21. Mój dzień wyglądał mniej więcej tak. Rano do śniadania sprawdziłem newsy, później w drodze do pracy słuchawki na uszy i 30-40 minut słuchałem radia FM. W południe półtorej godziny przerwy i grzebanie w internecie (połączenie WiFi). Wieczorem kilkadziesiąt minut grania w gry. Oczywiście w między czasie było też kilkanaście maili (otrzymanych, nieco mniej wysłanych) i ze cztery niezbyt długie rozmowy (średnio 4-5 minut każda). Oczywiście synchronizacja (mail i kalendarz) włączona non-stop.

No niestety coś za coś. Jeśli chce się mieć procesor 1 GHz i dość duży dotykowy wyświetlacz trzeba liczyć się z częstym ładowaniem baterii. Ja już przyzwyczaiłem się, żeby kładąc się wieczorem spać podłączyć do prądu telefon. Takie rozwiązanie gwarantuje mi, że w czasie dnia nie zostanę zaskoczony nagłym brakiem energii.


test

Jest też dobra informacja odnośnie ładowania HTC Desire. Smartphona karmi się prądem przez kabel USB, więc nawet jeśli zapomnimy zabrać ze sobą ładowarkę zawsze podładować można z komputerowego gniazda USB przy użyciu standardowego kabla microUSB.

Jak ładuję baterię (litowo-jonową)?

Na koniec pozwolę sobie jeszcze zacytować moją wypoiedź z artykułu o ładowaniu Samsunga i5700, stali bywalcy tego bloga mogą już ją znać:

Baterię w swoim telefonie raczej doładowuję. Wyczytałem w jakimś piśmie elektronicznym, że rozładowując baterię typu LiIon do zera możemy jej tylko zaszkodzić. Akumulatory używane w dzisiejszych telefonach komórkowych nie mają efektu pamięci, który obecny był w starszych typach baterii dzięki czemu możemy je doładowywać kiedy tylko chcemy. Mój sposób jest następujący. Zawsze kiedy stan baterii spadnie poniżej połowy podłączam telefon do ładowania na całą noc – dzięki temu mam gwarancję, że w dzień nie powinien mnie zawieść.

Z własnych obserwacji wywnioskowałem też, że bateria ładowana na wyłączonym telefonie służy mi dłużej. Dlatego preferuję wspomniane ładowanie nocne. Gdy śpię, mam pewność, że żadna zła dusza nie obudzi mnie w nocy, a telefon naładuje się na full.