Tanie rozmawianie czyli voip w telefonie z Androidem

Pewnie nie raz słyszeliście o telefonii internetowej zwanej potocznie voip lub sip. Rozwiązanie to zapewnia tanie lub nawet darmowe połączenia z numerami stacjonarnymi i komórkowymi w kraju i za granicą. Dziś słowo o aplikacji 3CXPhone z której korzystam w swoim telefonie by rozmawiać taniej dzwoniąc nawet zza granicy.

Voip czyli Voice over Internet Protocol to przesyłanie głosu poprzez protokół internetowy. Najprościej można powiedzieć, że jest to telefonia internetowa. W tym przypadku kable telefoniczne zastępowane są łączami internetowymi (przewodowymi lub wifi). Z telefonii voip możemy także korzystać z naszych telefonów komórkowych z systemem Android. By dzwonić taniej potrzebujemy (najlepiej) nielimitowanego dostępu do internetu oraz specjalnej aplikacji.

Korzystanie z telefonii voip nie raz uratowało mój portfel przed klęską żywiołową. Chodzi mi oczywiście o rozmowy zza granicy. Będąc za granicą w hotelu łączę się z wifi, loguję do sieci voip i dzwonię do Polski za kilka groszy za minutę.

Z całej gamy programów mi najbardziej przypasował 3CXPhone, którego używam także na komputerze. Wersja komórkowa sprawuje się bardzo dobrze, jakoś dźwięku jest w miarę dobra, a i interfejs aplikacji jest niezwykle prosty – tuż po włączeniu ukazuje się nam „cyferblat” na którym możemy wybrać numer telefonu na który chcemy zadzwonić. Skorzystać możemy także z ksiązki. Klikając w ikonę z ludzikiem w lewym dolnym roku otworzymy listę kontaktów zapisanych w telefonie.

Nim jednak rozpoczniemy dzwonienie musimy skonfigurować swoje konto sip. To musimy założyć u jednego z operatorów, a tych jest w obecnej chwili na rynku wielu. Oferty są niezwykle różnorodne i porównanie ich zajęłoby bardzo dużo czasu. Co ważne sprawdźmy czy operator oferuję usługę korzystania ze swoich usług poprzez protokół SIP. Jeśli tak należy sprawdzić na jego stronie dane potrzebne do skonfigurowania bramki VOIP (w naszym przypadku funkcję bramki będzie pełnił telefon).

Gdy już znamy te dane przystępujemy do konfiguracji. Z menu wybieramy „Profiles” tworzymy nowy profil „Add New” i uzupełniamy poszczególne linijki danymi ze strony operatora voip. Gdy już wszystko uzupełnimy stukamy „save”, telefon przenosi nas do listy na której przy dodanej pozycji powinna świecić się „zielona belka”. Jeśli nie świeci się na zielono oznacza, że coś nie tak jest z ustawieniami. Sprawdź wtedy czy wszystkie dane do logowania podałeś prawidłowo.

Jeśli pójdzie ok i przy nazwie serwera kontrolka świeci się na zielono oznacza, że możemy już rozmawiać. Dodatkowo gdy aplikacja będzie działać na belce zadań (tej górnej) pojawi się zielona okrągła ikonka, która w trakcie rozmowy zmieni się na słuchawkę. Pamiętaj też, że większości przypadków telefonia internetowa działa w oparciu o rozliczenia pre-paid czyli żeby móc rozmawiać musimy najpierw doładować konto.

Aplikację można pobrać za darmo z Andorid Market.

Jedna myśl w temacie “Tanie rozmawianie czyli voip w telefonie z Androidem”

  1. Świetna strona. mimo ze androida użytkuje już dopiero czasu, nie pomyślałem by spróbować zainstalować na nim klienta voip

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *