PetroKumpel czyli wyszukiwarka tanich stacji benzynowych w telefonie z Androidem

Dziś coś dla kierowców i tych, którzy na wakacje wybierają się samochodem. We własnym mieście zapewne macie już opanowana na której stacji benzynowej jest najtańsze paliwo, a na której za benzynę wołają jak za przysłowiowe zboże. Gorzej jest gdy jedziemy w nieznane tam zdani jesteśmy na pierwszy lepszy „CePeeN” przy drodze. Nieprawda!

Niestety pierwsza tego typu aplikacja jaką zainstalowałem czyli GasBuddy okazała się klapą. Wyszukiwała stacje benzynowe i podawała ceny paliwa, tyle że na innym kontynencie. W Polsce całkowicie nieprzydatne. Nie ustawałem jednak w poszukiwaniach i znalazłem polski odpowiednik o  przyjaznej nazwie PetroKumpel.

Tuż po uruchomieniu aplikacji ukazała się mapka z moją lokalizacją i zaznaczonymi stacjami benzynowymi w pobliżu. Stacje zaznaczone są „chmurkami” z jakąś liczbą. Liczba ta to cena paliwa na danej stacji. W prawym górnym rogu widnieje znaczek jakiego typu paliwa ceny w chmurkach dotyczą. Standardowo była to „PB 95”. Łatwo jednak domyślną benzynę zmienić. W tym celu wchodzimy do menu w ustawienia i „tym paliwa”.

Jeśli ktoś od mapki woli tradycyjną listę – ma taką możliwość. Trzeba „stuknąć” w przycisk „lista” na górze ekranu. Pojawia się wtedy lista okolicznych stacji benzynowych z których możemy wybrać najtańszą lub najbliższą. Opcję tę należy wybrać w trybie „mapa”, po przejściu do listy przełączyć się nie da.

Baza stacji benzynowych jak i ich cenników tworzona jest przez samych kierowców. Jeśli zauważysz, że na danej stacji cena jest inna możesz zaktualizować ją stukając w stację, a następnie opcję „aktualizuj”. Obecnie w aplikacji jest ponad 6500 stacji benzynowych (głównie w Polsce). Jeśli zauważysz, że nie ma w spisie tej na której się znajdujesz możesz ją zgłosić wybierając odpowiednią opcję w menu.

Myślę, że aplikacja PetroKumpel okaże się przydatna zarówno podczas podróżowania po Polsce, jak i w czasie „normalnego” korzystania z dobrodziejstw miast i wsi. Naturalnie aplikację za darmo można pobrać z Android Market. Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *