Yanosik czyli legalny antyradar w telefonie komórkowym z Androidem i iPhone

Wybierając się w trasę zapewne chcielibyście się ustrzec przed kontrolą radarową i pamiątkowymi zdjęciami z fotoradarów. Darmowy i w pełni legalny antyradar Yanosik wskaże wam, gdzie należy zdjąć nogę z gazu by nie załapać kilku punktów karnych i nie uszczuplić portfela. Aplikacja poinformuje też o korkach spowodowanych wypadkami.

Aplikację Yanosik przetestowałem w ostatni czwartek na 120 kilometrowej trasie. Program bezbłędnie wskazał miejsca w których ustawione były fotoradary. Innych „utrudnień” na drodze nie spotkałem więc i Yanosik siedział cicho.

Ale pokrótce o czym mowa. Yanosik to system przygotowany dla kierowców. Kilkadziesiąt tysięcy użytkowników urządzeń mobilnych codziennie podróżuje z włączoną aplikacją i melduje o różnego rodzaju wydarzeniach drogowych. Do meldowania służy pięc przycisków: „fotoradar”, „policja”, „patrol”, „wypadek” i „inspekcja”. Używając ich w urządzeniu połączonym z GPS wysyłamy do bazy informacje o miejscach w których znajdują się fotoradary, stanowiska pomiaru prędkości, patrole policji, wypadki  i kontrole Inspekcji Ruchu Drogowego.

W drugą stronę działa to też bardzo przyjemnie. Jeżeli dojeżdżamy do punktu w którym znajduje się np. kontrola prędkości telefon wydaje dźwięk, a na ekranie pojawia się komunikat wraz z odległością za jaką czeka nas „niespodzianka”. Na wysokości zdarzenia telefon ponownie wydaje dźwięk i prosi nas o potwierdzenie lub „odwołanie” wydarzenia.

W aplikacji zdecydowanie poprawiłbym ostrzeżenia dźwiękowe. Zamiast krótkiego i długiego „piiip” lektor mógłby przeczytać „fotoradar”, „wypadek” itd. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca nie musiałby odrywać wzroku od jezdni by spojrzeć na telefon.

Ogólnie myślę, że aplikacja przyda się niejednemu z Was. Yanosik na platformę Andorid oraz iPhone dostępny jest całkowicie za darmo. Podczas pracy aplikacji dobrze mieć telefon podłączony do ładowania gdyż by program działał poprawnie uruchomiony musi być modług GPS oraz połączenie z Internetem. Istnieje możliwość zakupu specjalnego urządzenia, jednak ta opcja jest już płatna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *