Zumi czyli wyszukiwarka miejsca na telefonie z Androidem

Zbliżają się wakacje, a jak wakacje to zwiedzanie. Prawdopodobnie wielu z Was wybierze się do obcego miasta. Wyjeżdżając w Polskę nie zawsze wiemy gdzie znajdziemy restaurację, stację benzynową czy bankomat. Jak znaleźć różne miejsca użyteczności publicznej? Pomoże nam w tym lokalizator Zumi.

Zumi to lokalizator miejsc należący do „giganta polskiego internetu” grupy Onet. W wersji „na komputer” jest to mapa z zaznaczonymi punktami użyteczności publicznej (np. poczta, pub, sklep itd.). Usługa doczekała się wersji mobilnej na platformę Google Android.

Po uruchomieniu aplikacji pokazuje nam się pierwsze okno w którym możemy wpisać czego szukamy i gdzie. W polu „gdzie” domyśle wpisana jest „twoja lokalizacja” pobrana z GPS albo sieci WiFi lub komórkowej. Te dwie ostatnie mogą być mało precyzyjne, dlatego lepiej używać GPS.

Dla testów postanowiłem wpisać „bankomat” i wyszukać maszyn do wypłacania kasy w swojej okolicy. Znalazło się kilkanaście pozycji. Niestety nie wszystkie. Zabrakło tej z której najczęściej wypłacam pieniądze, a jest dużo bliżej niż ten oddalony o prawie dwa kilometry. No dobra, drugie podejście pod hasłem „sklep spożywczy”. Jest lepiej, znalazło wszystkie + jeden w mieszkaniu prywatnym, gdzie faktycznie sklepu nie ma.

Wyniki prezentowane są w postaci mapy z zaznaczonymi punktami lub listy uporządkowanej według odległości. Stukając w etykietę na mapie lub nazwę na liście otrzymujemy więcej informacji tj. choćby numer telefonu. Możemy też poprosić by aplikacje przedstawiła nam drogę do miejsca na mapie. Do tego służy druga zakładka zatytułowana „trasa”. Możemy znaleźć dowolną trasę z tzw. punktu A do B na terenie całej Polski. Raczej nawigacji GPS nam to nie zastąpi, ale orientacyjnie pokaże gdzie trzeba skręcić a gdzie nie można przejechać.

Wybrane pozycje możemy też dodawać do ulubionych i dzięki temu szybko do nich wracać wybierając zakładkę „ulubione”. Z tego możemy korzystać np. wtedy gdy usilnie poszukujemy jakiegoś artykułu, miejsca i po kolei odwiedzamy poszczególne punkty.

Aplikację oczywiście za darmo można pobrać z Android Market. Myślę, że niejednemu z Was przyda się podczas wakacyjnych wycieczek w nieznane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *