Czy smartfon z Androidem jest trudny w obsłudze?

W ostatnim czasie smartfony mocno zyskały na popularności powoli wypierając tradycyjne telefony komórkowe. Większe zainteresowanie smartfonami u wielu osób budzi pytanie „czy dam sobie radę z tym Androidem”? Ostatnio takie pytanie usłyszałem z ust mojego starszego o kilkanaście lat kolegi. Bez wahania odpowiedziałem, że nie powinien mieć większych problemów.

Dotykowy ekran, brak fizycznych „guzików”, inny układ menu i połączenie z internetem – to największe obawy początkujących „smartfoniarzy”. Tych pojęć jednak nie należy się bać. Wszystko jest do okiełznania i to w bardzo krótkim czasie.

Klawiatura smartfona czyli „dotykowy zawrót głowy”

Pierwszą obawą osób chcących ale obawiających się smartfona jest dotykowy ekran. Jeszcze niedawno dotykowy ekran kojarzył się z operowaniem rysikiem (małym, plastikowym patyczkiem) po mikroskopijnej klawiaturze. To były tzw. panele rezystancyjne, których popularność w dzisiejszych czasach bardzo mocno zmalała. Dziś prawie wszystkie smartfony wyposażone są w ekrany pojemnościowe, które obsługuje się palcem. W przypadku tych ekranów nie potrzebne jest dociskanie palca do ekranu, wystarczy go musnąć, a wskazana ikona włączy się.

W nowych smartfonach ekrany pojemnościowe stają się coraz bardziej czułe, dzięki czemu precyzja obsługi telefonu palcem jest jeszcze większa. Jeżeli jednak ktoś obawia się, że mógłby sobie nie poradzić z dotykową klawiaturą zawsze można wybrać telefon z fizyczną klawiaturą. W tym przypadku klawisze najczęściej wysuwają się spod obudowy. Niestety zajmuje ona nieco więcej miejsca, jednak pełna, fizyczna klawiatura qwerty (taka jak w komputerze) zapewnia sporą wygodę.

Pośrednim rozwiązaniem może być aplikacja Sywpe. To coś w rodzaju odpowiednika słownika T9 na ekrany dotykowe. Na klawiaturze Swype zamiast wpisywać poszczególne litery od razu dodajemy całe wyrazy. Funkcja z początku wydaje się nieco dziwna, jednak po przyzwyczajeniu się przekonujemy się, że faktycznie jest to wygodne rozwiązanie. Więcej o tym rozwiązaniu poczytacie na klawiatura Swype.

System operacyjny Android, menu, aplikacje – jak w tym wszystkim się połapać?

Przejście ze „zwykłego” telefonu komórkowego na smartfona z Androidem wiąże się ze zmianą przyzwyczajeń. Tak jest prawie zawsze gdy zmieniamy telefon komórkowy. W mojej opinii obsługa telefonu z Androidem jest łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnych telefonów. Tu operujesz przede wszystkim palcem, dotykasz tego co chcesz zobaczyć i nie musisz zastanawiać się którym klawiszem to zrobić.

Menu Androida jest łatwe do nauczenia się i intuicyjne. Wszystkie aplikacje (tak w Androidzie mówimy na funkcje telefonu np. SMS-y, książka telefoniczna i bardziej zaawansowane programy jak np. aplikacja do wiadomości, latarka czy nawigacja gps) znajdziemy w podręcznym menu. Aby skorzystać z podstawowych aplikacji tj. telefon, sms czy kontakty nie musimy wchodzić nawet do menu. Skróty zazwyczaj „wyciągnięte” są na pulpit komórki.

Główną zaletą smartfonów jest możliwość rozszerzania ich funkcjonalności poprzez doinstalowywanie dodatkowych aplikacji. W systemie Android robi się to dziecinnie łatwo. Trzeba wejść do aplikacji Android Market lub na odpowiednik w postaci strony internetowej znaleźć ciekawiącą nas aplikację i przycisnąć przycisk „zainstaluj” – aplikacja zostanie pobrana i zainstalowana w telefonie. Po chwili będziemy mogli cieszyć się z nowej funkcji.

Android sam łączy się z Internetem i nabija kosmiczne rachunki

Tytuł tego akapitu jest prawdą, ale tylko wtedy gdy nie nie dopełnimy pewnych formalności. Każdy kto choć trochę zainteresuje się telefonem, który chce kupić dowie się, że smartfony czy to z Androidem czy z innym systemem tracą na swojej funkcjonalności gdy nie są podłączone do mobilnego internetu. Jeśli kupujesz smartfona w punkcie operatora sprzedawca powinien zaproponować Ci pakiet danych. Do swobodnego korzystania z internetu w smartfonie powinno wystarczyć ok. 300 MB, bardziej oszczędnym wystarczają pakiety rzędu 50-100 MB, który w niektórych sieciach można dostać nawet za darmo. Wielu operatorów oferuje także tzw. „internet bez ograniczeń”, choć jest tam mały „haczyk” w przypadku takiej oferty mamy pewność, że nie zapłacimy za połączenie internetowe więcej niż zwykle.

[ad#novem300]

Najgorszym i najkosztowniejszym użyciem internetu w smartfonie jest puszczenie go „samopas” bez żadnego pakietu. Wtedy dane pobierane są po stawkach z cennika, a te zazwyczaj są bardzo wysokie. Jeśli nie zamierzasz wykupywać pakietu i nie chcesz korzystać z internetu w smartfonie możesz go wyłączyć. O tym jak to zrobić w artykule Aplikacje do blokowania Internetu w telefonach z Androidem.

Smartfonów nie trzeba się bać. Kto raz zasmakował dużego, dotykowego ekranu i możliwości jakie daje internet w komórce nie chce wracać do tradycyjnego telefonu. W ostatnim czasie szczęśliwym posiadaczem smartfona stał się mój tata, który do tej zapierał się, że potrzebuje prostego telefonu tylko do dzwonienia i odbierania połączeń. Dziś gdy zapytam go czy wróciłby do swojej starej Nokii tylko się uśmiecha. Jeśli ciągle zastanawiasz się nad tym czy poradzisz sobie z obsługą smartfona i nie bardzo wiesz na czym to polega zapraszam Cię do przejrzenia działu FAQ gdzie znajdziesz pytania zadawane przez początkujących „smartfoniarzy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *