UKE zajmie się wysokimi rachunkami za transmisję danych w smartfonach

17 sierpnia 2011 0 By ANDEK

O tym, że popularność smartfonów w Polsce wciąż rośnie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety wraz ze wzrostem aktywnych urządzeń nie wzrasta świadomość ich użytkowników. Co jakiś czas słyszymy lamentowanie i płacze, że „smartfon wespół z operatorem” ukradł komuś pieniądze z konta. UKE zapowiada, że wkrótce to się zmieni.

Smartfony mają to do siebie, że oprócz funkcji dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS wyposażone są w szereg różnego rodzaju aplikacji. Większość z tych aplikacji do życia potrzebuje podłączenia do mobilnego internetu, smartfony łączą się z internetem także podczas synchronizowania skrzynki e-mail, kalendarza czy widgetu z pogodą. Wielu początkujących użytkowników tego typu urządzeń nie czyta instrukcji obsługi i potem pojawiają się przykre niespodzianki.

Tymi niespodziankami są gigantyczne rachunki z telefon albo puste konto pre-paid. W instrukcji od mojego smartfona informacja o tym, że telefon korzysta z połączenia internetowego co może wiązać się z większymi opłatami widnieje już na drugiej stronie instrukcji obsługi. No ale cóż, wiele osób uparcie twierdzi, że instrukcje przecież nie są po to żeby je czytać.

No i wtedy pojawia się kłopot. Beztroski, świeżo upieczony „smartofniarz” chce skorzystać sobie z wszelkich aplikacji, a zegar bije! Opłaty za mobilny internet w Polsce nie są już tak wysokie jak przed laty ale tylko gdy wcześniej wykupimy tzw. pakiet danych. Jeśli jednak nie wykupimy pakietu za „luksus” pobrania 1 MB danych w zależności od operatora i taryfy zapłacimy od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku złotych.

Przed horendalnym rachunkiem czasami pakiet może nas nie uchronić. Po wyczerpaniu paczki danych (np. 100 czy 300 MB) za dalsze korzystanie z mobilnego internetu płacimy już według normalnych stawek. Urząd Kontroli Elektronicznej ma jednak pomysł jak ułatwić życie użytkowników smartfonów. Dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna informuje, że w UKE trwają prace nad ustawą, która nakaże operatorom informowanie o kończącym się pakiecie i nakaże „odcięcie” dostępu do internetu gdy limit z wykupionego pakietu się wyczerpie.

Pomysł UKE jak najbardziej godny pochwały, zapowiada poprawienie wygody podczas korzystania z mobilnego internetu i zapewne nieco zmniejszy lawinę skarg na smartfony, które podkradają monety z konta. Nowy pomysł może jednak nie uchronić tych, którzy kupują smartfona bez pakietu danych.

Orange iCare pomoże w kontrolowaniu wydatków Sieć Orange udostępniła swoim użytkownikom aplikację Orange iCare, która ma pomóc w kontrolowaniu stanu konta i pakietów. Początkowo rozwiązanie dostępne jest jedynie dla posiadaczy telefonów Apple'a, wkrótce z rozwiązania skorzystać mają "Androidowc...
Czy smartfony faktycznie same zabierają pieniądze z konta? Temat pożerania pieniędzy z kont pre-paid i generowania dużych rachunków abonamentowych przez smartfony jest już wałkowany od dobrych kilkunastu miesięcy. Ciągle jednak zdarzają się tacy, którzy nie wiedzą, że używanie smartfona może (ale nie musi) b...
Opera Mini – aplikacja która pomaga oszczędzać mobilny internet Aż dziw bierze, że przez cały czas prowadzenia bloga nie opisałem aplikacji z której korzystam najczęściej. Mowa tu o mobilnej wersji przeglądarki Opera. Aplikacja ta jest godna uwagi zwłaszcza ze względu na umiejętność kompresji danych co pozwala za...
Aplikacje do blokowania Internetu w telefonach z Androidem O temacie odcinania Androida od Internetu wspominałem już przy okazji niezbędnika androidowca i artykułu o tym czy mobilny internet jest niezbędny do korzystania z Androida. Dziś zaprezentuję aplikacje z których korzystałem gdy jeszcze bawiłem się w ...