UKE zajmie się wysokimi rachunkami za transmisję danych w smartfonachO tym, że popularność smartfonów w Polsce wciąż rośnie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety wraz ze wzrostem aktywnych urządzeń nie wzrasta świadomość ich użytkowników. Co jakiś czas słyszymy lamentowanie i płacze, że „smartfon wespół z operatorem” ukradł komuś pieniądze z konta. UKE zapowiada, że wkrótce to się zmieni.

Smartfony mają to do siebie, że oprócz funkcji dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS wyposażone są w szereg różnego rodzaju aplikacji. Większość z tych aplikacji do życia potrzebuje podłączenia do mobilnego internetu, smartfony łączą się z internetem także podczas synchronizowania skrzynki e-mail, kalendarza czy widgetu z pogodą. Wielu początkujących użytkowników tego typu urządzeń nie czyta instrukcji obsługi i potem pojawiają się przykre niespodzianki.

Tymi niespodziankami są gigantyczne rachunki z telefon albo puste konto pre-paid. W instrukcji od mojego smartfona informacja o tym, że telefon korzysta z połączenia internetowego co może wiązać się z większymi opłatami widnieje już na drugiej stronie instrukcji obsługi. No ale cóż, wiele osób uparcie twierdzi, że instrukcje przecież nie są po to żeby je czytać.

No i wtedy pojawia się kłopot. Beztroski, świeżo upieczony „smartofniarz” chce skorzystać sobie z wszelkich aplikacji, a zegar bije! Opłaty za mobilny internet w Polsce nie są już tak wysokie jak przed laty ale tylko gdy wcześniej wykupimy tzw. pakiet danych. Jeśli jednak nie wykupimy pakietu za „luksus” pobrania 1 MB danych w zależności od operatora i taryfy zapłacimy od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku złotych.

Przed horendalnym rachunkiem czasami pakiet może nas nie uchronić. Po wyczerpaniu paczki danych (np. 100 czy 300 MB) za dalsze korzystanie z mobilnego internetu płacimy już według normalnych stawek. Urząd Kontroli Elektronicznej ma jednak pomysł jak ułatwić życie użytkowników smartfonów. Dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna informuje, że w UKE trwają prace nad ustawą, która nakaże operatorom informowanie o kończącym się pakiecie i nakaże „odcięcie” dostępu do internetu gdy limit z wykupionego pakietu się wyczerpie.

Pomysł UKE jak najbardziej godny pochwały, zapowiada poprawienie wygody podczas korzystania z mobilnego internetu i zapewne nieco zmniejszy lawinę skarg na smartfony, które podkradają monety z konta. Nowy pomysł może jednak nie uchronić tych, którzy kupują smartfona bez pakietu danych.

Jak długo czekałem na kartę Aero2? Dokładnie 39 dni czekałem na dostarczenie karty Aero2 zapewniającej bezpłatny dostęp do internetu! Spółka powiązana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem w ramach umowy z polskimi urzędnikami musi zapewnić bezpłatny dostęp do internetu do grudnia 2016, a kartę...
Czy żeby mieć telefon z Androidem muszę mieć Internet w komórce? Wśród osób chcących kupić smartphone z Androidem panuje mit, że urządzenie to będzie samo łączyć się z Internetem generując ogromne koszty. Dziś postaram się napisać czy tak jest faktycznie i jak temu zapobiegać. Dowiecie się także, dlaczego warto wy...
Manta zrewolucjonizuje rynek darmowego internetu mobilnego w Polsce? Polski producent sprzętu RTV, firma Manta Multimedia w ostatnim czasie pochwalił się swoimi planami na najbliższy rok. Wśród zapowiedzi telewizorów, tunerów i tabletów znalazła się jedna propozycja szczególnie ciekawa dla posiadaczy smartfonów i tabl...
Czy smartfony faktycznie same zabierają pieniądze z konta? Temat pożerania pieniędzy z kont pre-paid i generowania dużych rachunków abonamentowych przez smartfony jest już wałkowany od dobrych kilkunastu miesięcy. Ciągle jednak zdarzają się tacy, którzy nie wiedzą, że używanie smartfona może (ale nie musi) b...