Wyczerpująca się bateria zmorą smartfonów

Telefony komórkowe ewoluują. W coraz cieńszych obudowach montowane są coraz szybsze procesory i ekrany o dużej rozdzielczości. Niestety wszystko to nie sprzyja baterii i cyklowi pracy na jednym naładowaniu.

Niestety czasy w których baterie w komórkach „trzymały” tydzień na razie się od nas oddaliły. W dzisiejszych, mocno zaawansowanych smartfonach bateria może wytrzymać góra trzy dni i to jak będziemy telefon oszczędzać.

Aktywnie korzystający z dobrodziejstw smartfonów skazani są na codzienne podłączenie komórki do ładowarki. Gdy kupiłem swojego pierwszego smartfona i chciałem przetestować wszystkie jego funkcje nocne naładowanie baterii nie wytrzymywało do wieczora.

Użytkownicy smartfonów przyzwyczaili się już do ładowania telefonu na zapas. Na szczęście baterie litowo-jonowe nie mają efektu pamięci i można je „doładowywać” kiedy się tylko chce. Ja zawsze przed snem podłączam swojego smartfona do ładowania. Dzięki temu następnego dnia nie muszę się zastanawiać czy baterii wystarczy mi jeszcze na x minut rozmowy.

Wyzwaniem na przyszłość dla inżynierów elektroników jest wymyślenie baterii o większej pojemności, jednak żadna nawet największa bateria nie będzie wieczna i kiedyś trzeba będzie ją naładować. Przełomem w kwestii zasilania komórek byłoby opracowanie zasilania bezprzewodowego. Telefon mógłby samoistnie się ładować np. podczas podróży tramwajem czy w czasie pracy gdy leży na biurku.

No ale to chyba zbyt dalekie wybieganie w przyszłość. Na razie musimy się pogodzić z tym, że codzienne ładowanie smartfona zapewni nam spokój dnia następnego.

2 myśli w temacie “Wyczerpująca się bateria zmorą smartfonów”

  1. To jest według mnie właśnie największy problem tych wszystkich smartfonów: bateria. Nawet wyjeżdżająć na weekend gdzieś to trzeba brać ze sobą ładcowarkę – względnie może być samochodowa. Producenci zamiast skupiać się na bajerach, mega możliwościach, procesorach, grafice itp. niech zajmą się baterią. Bo to jest istna paranoja. Jszcze trochę i w jednej kieszeni będziemy mieć telefon, a w drugiej ładowarkę do niego…

    Pozdrawiam
    Telefony dla osób starszych

  2. Osobiście posiadam Librę ZTE i jestem całkiem zadowolony z jej baterii – owszem nie wytrzymuje ona tygodnia, tak jak starsze modele telefonów, ale 5 dni spokojnie – biorąc pod uwagę zaawansowanie funkcji telefonu jest to według mnie bardzo satysfakcjonujący czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *