VoIP w komórce czyli tanie telefonowanie z zagranicy

Ferie zimowe, długi weekend czy wakacyjny wyjazd sprzyjają zagranicznym podróżom. Niestety ceny rozmów w roamingu międzynarodowym są bardzo wysokie. Dziś zdradzę wam jak wykorzystując swojego smartfona obniżam koszty rozmów telefonicznych z zagranicy.

W zagranicznych hotelach zazwyczaj standardem jest bezpłatny internet WiFi. Wykorzystując dobrodziejstwa sieci korzystam z aplikacji obsługującej protokół VoIP czyli Voice over IP. Jest to dość popularny sposób wykonywania niedrogich połączeń telefonicznych. Rozwiązanie to polega na tym, że rozmowa telefoniczna nie jest przesyłana poprzez przekaźniki operatora komórkowego, a w „paczkach” poprzez połączenie internetowe (w tym przypadku hotelową sieć WiFi).

Przebywając za granicą loguję się na konto polskiego operatora i dzięki temu płacę za rozmowy jakbym dzwonił z Polski do Polski (lub innego kraju). W rezultacie za minutę rozmowy zamiast prawie 2 zł płacę 0,08 zł. Uprzedzając pytania, sposób tej jest jak najbardziej legalny. Co ciekawe przebywając na zagranicznej delegacji, będąc w zasięgu WiFi mogę także odbierać rozmowy na polski numer stacjonarny, który operator VoIP nadał mi przy rejestracji konta.

Do łączenia się z serwerem VoIP w swojej komórce a Androidem używam aplikacji 3CXPhone, lecz z powodzeniem można użyć każdej innej aplikacji tego typu dla różnych systemów operacyjnych i platform. Możliwe jest także użycie aplikacji VoIP na laptopie.

Przed wykonaniem połączenia za pośrednictwem protokołu VoIP przebywając za granicą radziłbym dwa razy się upewnić czy jesteśmy podłączeni do sieci WiFi gdyż połączenie poprzez roaming danych może słono kosztować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *