Co to jest Android w telefonie?Zapewne wielu słyszało o telefonach z Androidem i zastanawia się co to za „zielona cholera” co wlazła do tych komórek z reklamy. Spieszę z wyjaśnieniem, że Android w telefonie to nie żaden „stwór” a zdobywający coraz większą popularność system operacyjny pod kontrolą którego pracują zaawansowane telefony komórkowe czyli smartfony.

Android to system operacyjny kojarzony przede wszystkim z internetowym gigantem – firmą Google. System został oparty o jądro wolnego systemu operacyjnego Linux dostępnego w postaci kilkuset dystrybucji na komputery stacjonarne, które mogą być alternatywą dla wiodących systemów Windows czy Mac OS. Początkowo projekt otwartego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych opracowywany był przez firmę Android Inc., którą w późniejszym czasie wchłonęło Google. Aktualnie nad Androidem czuwa sojusz Open Handset Alliance składający się z 78 firm związanych z rynkiem IT (wśród nich m.in. Google, Dell, Motorola, LG, Intel oraz Qualcomm).

Może dość tych historyczno-technicznych wywodów i czas odpowiedzieć sobie na pytanie czym wyróżniają się telefony komórkowe z Androidem? Android jako system jest chwalony za swoją prostotę i szybkość działania. System nawet na słabszych urządzeniach radzi sobie całkiem nieźle.

Telefon z Androidem to już nie zwykła komórka

Główną zaletą każdego systemu operacyjnego w telefonie komórkowym jest jednak znaczne rozszerzenie funkcjonalności. Dzięki obecności systemu operacyjnego komórka nie jest już tylko aparatem telefonicznym. Telefony z Androidem to urządzenia wielofunkcyjne służące zarówno do pracy, jak i zabawy.

Smartfony z Androidem są wręcz stworzone do surfowania po internecie. Dzięki mobilnej przeglądarce internetowej możemy przeglądać strony tak samo jak na zwyczajnym komputerze czy laptopie. Setki tysięcy darmowych i płatnych aplikacji powodują, że możliwości smartfonów z Androidem ograniczone są wyłącznie granicami ludzkiej pomysłowości i możliwościami sprzętowymi telefonu.

Smartfony bardzo często wyposażone są w dodatkowe moduły sprzętowe tj. WiFi i bluetooth to komunikacji bezprzewodowej czy moduł GPS pozwalający zamienić telefon w pełnowartościową nawigację satelitarną. Więcej o możliwościach telefonów z Androidem możesz przeczytać na tym blogu.

Słodkie imiona Androidów

Każde kolejne wydanie systemu operacyjnego Android opatrzone jest nazwą w języku angielskim kojarzącą się ze słodyczami. Nazwa jest często używana zamiennie z symbolem wersji Androida np. na różnego rodzaju stronach możemy spotkać informację, że dana funkcja jest dostępna w Androidze 2.2 lub na Froyo. Co ciekawe nazwy kolejnych wersji rozpoczynają się od kolejnych liter alfabetu i tak chronologicznie wydane zostały:

  • Apple Pie
  • Banana bread
  • Cupcake
  • Donut
  • Eclair
  • Froyo
  • Gingerbread
  • Honeycomb
  • Ice Cream Sandwich

Czy wato kupić telefon z Androidem?

Na to pytanie odpowiadam w osobnym artykule: Czy warto kupić smartfona?

Po co mi tablet i dlaczego GoClever Tab R76.2? GoClever Tab R76.2 to jedna z nowszych pozycji w portfolio firmy z siedzibą w Poznaniu. Będzie to też mój pierwszy tablet. Jak tylko dotrze do mnie przesyłka podzielę się z Wami pierwszymi wrażeniami związanymi z nowym nabytkiem. Dziś "tabletowe" sło...
GoClever Tab R76.2 – pierwsze wrażenia Jak się już chwaliłem moim nowym nabytkiem stał się "budżetowy" tablet GoClever Tab R76.2. Zabawka dotarła do mnie wczoraj i od razu rozpocząłem jest testowanie, a wrażeniami z pierwszej doby z tabletem dzielę się z Wami. W pudełku oprócz 7-calowe...
Androidify – ubierz swojego Androida Nie samą pracą człowiek żyje. Czasami trzeba znaleźć chwilę na odrobinę rozrywki. Aplikacja Androidify od Google pozwoli Ci przebierać swojego Androida, a także tworzyć "androidowe" rysunki twoich znajomych. Dziś opiszę aplikację z której korzysta...
Google wyda 7-calowy tablet za 149 dolarów! Tabletową część internetu obiegła informacja o tym, że Google wyda 7-calowy tablet za który zapłacimy jedynie 149 $, według dzisiejszego kursu USD-PLN niecałe 500 zł. Jeśli tak będzie to "budżetowe tablety" mniej popularnych marek mogą czuć się zagro...