Co to jest Android w telefonie?Zapewne wielu słyszało o telefonach z Androidem i zastanawia się co to za „zielona cholera” co wlazła do tych komórek z reklamy. Spieszę z wyjaśnieniem, że Android w telefonie to nie żaden „stwór” a zdobywający coraz większą popularność system operacyjny pod kontrolą którego pracują zaawansowane telefony komórkowe czyli smartfony.

Android to system operacyjny kojarzony przede wszystkim z internetowym gigantem – firmą Google. System został oparty o jądro wolnego systemu operacyjnego Linux dostępnego w postaci kilkuset dystrybucji na komputery stacjonarne, które mogą być alternatywą dla wiodących systemów Windows czy Mac OS. Początkowo projekt otwartego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych opracowywany był przez firmę Android Inc., którą w późniejszym czasie wchłonęło Google. Aktualnie nad Androidem czuwa sojusz Open Handset Alliance składający się z 78 firm związanych z rynkiem IT (wśród nich m.in. Google, Dell, Motorola, LG, Intel oraz Qualcomm).

Może dość tych historyczno-technicznych wywodów i czas odpowiedzieć sobie na pytanie czym wyróżniają się telefony komórkowe z Androidem? Android jako system jest chwalony za swoją prostotę i szybkość działania. System nawet na słabszych urządzeniach radzi sobie całkiem nieźle.

Telefon z Androidem to już nie zwykła komórka

Główną zaletą każdego systemu operacyjnego w telefonie komórkowym jest jednak znaczne rozszerzenie funkcjonalności. Dzięki obecności systemu operacyjnego komórka nie jest już tylko aparatem telefonicznym. Telefony z Androidem to urządzenia wielofunkcyjne służące zarówno do pracy, jak i zabawy.

Smartfony z Androidem są wręcz stworzone do surfowania po internecie. Dzięki mobilnej przeglądarce internetowej możemy przeglądać strony tak samo jak na zwyczajnym komputerze czy laptopie. Setki tysięcy darmowych i płatnych aplikacji powodują, że możliwości smartfonów z Androidem ograniczone są wyłącznie granicami ludzkiej pomysłowości i możliwościami sprzętowymi telefonu.

Smartfony bardzo często wyposażone są w dodatkowe moduły sprzętowe tj. WiFi i bluetooth to komunikacji bezprzewodowej czy moduł GPS pozwalający zamienić telefon w pełnowartościową nawigację satelitarną. Więcej o możliwościach telefonów z Androidem możesz przeczytać na tym blogu.

Słodkie imiona Androidów

Każde kolejne wydanie systemu operacyjnego Android opatrzone jest nazwą w języku angielskim kojarzącą się ze słodyczami. Nazwa jest często używana zamiennie z symbolem wersji Androida np. na różnego rodzaju stronach możemy spotkać informację, że dana funkcja jest dostępna w Androidze 2.2 lub na Froyo. Co ciekawe nazwy kolejnych wersji rozpoczynają się od kolejnych liter alfabetu i tak chronologicznie wydane zostały:

  • Apple Pie
  • Banana bread
  • Cupcake
  • Donut
  • Eclair
  • Froyo
  • Gingerbread
  • Honeycomb
  • Ice Cream Sandwich

Czy wato kupić telefon z Androidem?

Na to pytanie odpowiadam w osobnym artykule: Czy warto kupić smartfona?

„Testuj Smartfona” Huawei U8500 za darmo przez 14 dni! Najmłodszy polski operator komórkowy rozpoczął akcję edukacyjną. Play wraz z Kubą Wojewódzkim będą edukować społeczeństwo poprzez nieodpłatne udostępnianie smartfonów marki Huawei na 14 dni. Akcja ma za zadanie ukazać zalety posiadania telefonów z sy...
Do czego dziś służy telefon komórkowy? Czasy w których komórka służyła wyłącznie do dzwonienia już za nami. Dziś rozbudowane smarftony z dotykowymi wyświetlaczami i "pełnymi" klawiaturami wykorzystujemy zarówno do pracy, jak i do zabawy. Początkowo telefony komórkowe służyły tylko do dzw...
Google Maps na Androida nareszcie z trybem offline! No i doczekaliśmy się Google Maps z możliwością zapisywania map na karcie telefonu z Androidem. Opcja "mapy offline" szczególnie przyda się podczas wycieczek zagranicznych oraz w miejsca, gdzie mogą być kłopoty z zasięgiem. Usługi Google Maps czyl...
Po Samsungi z serii Galaxy pojedziemy do Czech i na Słowację Przed nami kolejny odcinek "wojny patentowej" wypowiedzianej przez koncern Apple. Holenderski sąd przyznał rację firmie Jobsa i zakazał sprzedaży smartfonów Samsung z rodziny Galaxy na terenie Unii Europejskiej. Ale czy całej? Konkurencja na rynku s...