Co to jest Android w telefonie?Zapewne wielu słyszało o telefonach z Androidem i zastanawia się co to za „zielona cholera” co wlazła do tych komórek z reklamy. Spieszę z wyjaśnieniem, że Android w telefonie to nie żaden „stwór” a zdobywający coraz większą popularność system operacyjny pod kontrolą którego pracują zaawansowane telefony komórkowe czyli smartfony.

Android to system operacyjny kojarzony przede wszystkim z internetowym gigantem – firmą Google. System został oparty o jądro wolnego systemu operacyjnego Linux dostępnego w postaci kilkuset dystrybucji na komputery stacjonarne, które mogą być alternatywą dla wiodących systemów Windows czy Mac OS. Początkowo projekt otwartego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych opracowywany był przez firmę Android Inc., którą w późniejszym czasie wchłonęło Google. Aktualnie nad Androidem czuwa sojusz Open Handset Alliance składający się z 78 firm związanych z rynkiem IT (wśród nich m.in. Google, Dell, Motorola, LG, Intel oraz Qualcomm).

Może dość tych historyczno-technicznych wywodów i czas odpowiedzieć sobie na pytanie czym wyróżniają się telefony komórkowe z Androidem? Android jako system jest chwalony za swoją prostotę i szybkość działania. System nawet na słabszych urządzeniach radzi sobie całkiem nieźle.

Telefon z Androidem to już nie zwykła komórka

Główną zaletą każdego systemu operacyjnego w telefonie komórkowym jest jednak znaczne rozszerzenie funkcjonalności. Dzięki obecności systemu operacyjnego komórka nie jest już tylko aparatem telefonicznym. Telefony z Androidem to urządzenia wielofunkcyjne służące zarówno do pracy, jak i zabawy.

Smartfony z Androidem są wręcz stworzone do surfowania po internecie. Dzięki mobilnej przeglądarce internetowej możemy przeglądać strony tak samo jak na zwyczajnym komputerze czy laptopie. Setki tysięcy darmowych i płatnych aplikacji powodują, że możliwości smartfonów z Androidem ograniczone są wyłącznie granicami ludzkiej pomysłowości i możliwościami sprzętowymi telefonu.

Smartfony bardzo często wyposażone są w dodatkowe moduły sprzętowe tj. WiFi i bluetooth to komunikacji bezprzewodowej czy moduł GPS pozwalający zamienić telefon w pełnowartościową nawigację satelitarną. Więcej o możliwościach telefonów z Androidem możesz przeczytać na tym blogu.

Słodkie imiona Androidów

Każde kolejne wydanie systemu operacyjnego Android opatrzone jest nazwą w języku angielskim kojarzącą się ze słodyczami. Nazwa jest często używana zamiennie z symbolem wersji Androida np. na różnego rodzaju stronach możemy spotkać informację, że dana funkcja jest dostępna w Androidze 2.2 lub na Froyo. Co ciekawe nazwy kolejnych wersji rozpoczynają się od kolejnych liter alfabetu i tak chronologicznie wydane zostały:

  • Apple Pie
  • Banana bread
  • Cupcake
  • Donut
  • Eclair
  • Froyo
  • Gingerbread
  • Honeycomb
  • Ice Cream Sandwich

Czy wato kupić telefon z Androidem?

Na to pytanie odpowiadam w osobnym artykule: Czy warto kupić smartfona?

Google kupiło Motorolę, będzie zamieszanie na rynku smartfonów? Internetowy gigant Google wybrał się dziś na zakupy i za 12,5 miliarda dolarów kupił Motorolę. Czy ta transakcja będzie oznaczała wysyp Motorol z systemem operacyjnym Google Android? Motorola system Android w swoich smartfonach instaluje już od jaki...
Google Keep czyli „żółte karteczki” i notatki na smartfonach i tabletach z And... Wczoraj w godzinach wieczornych Google umieściło w Sklepie Play swoją nową aplikację Google Keep. Nowa usługa od "wyszukiwarkowego giganta" to coś w rodzaju notatnika z możliwością synchronizacji notatek w komputerze, na tablecie, laptopie i w smartf...
TouchPal Keyboard – wygodna klawiatura na „dotykowe Androidy” Do tej pory do pisania na moim Desire używałem Swype. Wczoraj trochę z przypadku trafiłem na nieco ciekawszą klawiaturę - TouchPal Keyboard, która łączy możliwość "pisania ślizgowego" (ze Swype) z tradycyjnym wstukiwaniem literek i przewidywaniem słó...
Google wyda 7-calowy tablet za 149 dolarów! Tabletową część internetu obiegła informacja o tym, że Google wyda 7-calowy tablet za który zapłacimy jedynie 149 $, według dzisiejszego kursu USD-PLN niecałe 500 zł. Jeśli tak będzie to "budżetowe tablety" mniej popularnych marek mogą czuć się zagro...