Ubuntu One – darmowa 5 gigowa chmura danych na komputery i telefony z Androidem

Chmury danych czyli wirtualne dyski na dokumenty stają się coraz bardziej popularne. Chmury są często wykorzystywane przez posiadaczy urządzeń mobilnych (w tym smartfonów i tabletów z Androidem) do szybkiego przesyłania plików pomiędzy urządzeniem mobilnym a komputerem. Dziś opiszę wam usługę Ubuntu One oferującą bezpłatne 5-cio Gigabajtowe konto z możliwością synchronizacji plików z różnych systemów operacyjnych (w tym Google Androida).

Na wstępie małe wyjaśnienie. Ubuntu to system operacyjny z rodziny Linux. Usługa Ubuntu One powiązana jest z tym projektem, jednak mogą z niej korzystać także użytkownicy innych systemów operacyjnych niż Linux. Deweloperzy przygotowali wersje na Windowsa, Androida (wkrótce ma powstać wersja dla iOS). W systemie operacyjnym Ubuntu aplikacja do obsługi One jest instalowana domyślnie.

Ubuntu One to tzw. chmura czyli usługa pozwalająca na przechowywanie twoich plików na serwerach internetowych z możliwością natychmiastowego ich pobrania w każdym urządzeniu w którym zalogujesz się na swoje konto. Najprościej mówiąc jest to dysk wirtualny. W usłudze chmurowej od Ubuntu za darmo dostajemy 5 GB na swoje dane. Można też wykupić większe pakiety. Dostęp do swoich danych możemy mieć za pomocą aplikacji instalowanych na urządzeniach komputerowych oraz poprzez przeglądarkę internetową.

Dziś chciałbym zająć się opisaniem aplikacji Ubuntu One na telefony z Androidem. Wspomniana aplikacja do synchronizacji plików nosi nazwę „Ubuntu One Files”. Tuż po zainstalowaniu należy zalogować się na swoje konto. Po tym aplikacja zapyta nas, które elementy z komórki chcemy synchronizować. Gdy już mamy za sobą wstępną konfigurację ukazuje się nam ekran z listą plików i folderów, które posiadamy na naszym koncie Ubuntu One.

Po kliknięciu w wybrany plik zostanie on ściągnięty na telefon i jeżeli posiadamy odpowiednią aplikację będziemy mogli odtworzyć go na naszym Androidzie. W podobny sposób możemy wysyłać pliki z telefonu do chmury. Jeżeli chcemy umieścić jakiś plik np. zdjęcie z naszego telefonu klikamy przycisk „+” w prawym górnym rogu a następnie typ pliku i plik, który ma zostać przesłany. Po chwili ten znajdzie się na serwerze i będzie dostępny na każdym urządzeniu, które jest połączone z naszym kontem Ubuntu One.

Co ważne dla osób korzystających z niewielkich pakietów mobilnego internetu. Aplikacja na komórce domyślnie podczas synchronizacji nie pobiera wszystkich plików z chmury, a jedynie ta które wybierzemy. W ustawieniach (menu/setting/adnanceg option) możemy ustawić by synchronizacja była przeprowadzana tylko wtedy gdy nasz telefon połączony jest z internetem przez sieć WiFi.

Aplikację Ubuntu One Files można za darmo pobrać z Android Market. Darmową 5-cio gigabajtową chmurę Ubuntu One można założyć na stronie one.ubuntu.com. Aplikacja jak najbardziej pożyteczna i co najważniejsze spełnia swoje zadanie. Umieszczając pliki w chmurze warto jednak pamiętać o tym, że krążą one gdzieś na „obcych” serwerach dlatego mimo zabezpieczeń hasłowych radziłbym nie wrzucać do chmury żadnych plików z poufnymi danymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *