mMPK czyli rozkłady jazdy na telefony z Androidem

8 stycznia 2012 0 By ANDEK

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w komórce towarzyszą mi od dawien dawna. Odkąd „przesiadłem się” na Androida regularnie korzystam z aplikacji Transportoid, wcześniej na „zwykłym” telefonie używałem mMPK i dziś słowo o tej aplikacji na telefony z Androidem.

Aplikacja od mMPK na Androida nosi nazwę mobileMPK i jest darmowa. Jej zadaniem jest dostarczenie nam rozkładów jazdy komunikacji miejskiej z ponad 30 polskich miast. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja prosi nas o zaznaczenie rozkładów (miast) z których będziemy chcieli korzystać. Program automatycznie pobiera rozkłady i możemy zacząć z niego korzystać.

Z menu głównego możemy wybrać interesującą nas opcję:

  • Wyszukiwanie połączeń – pozwala na znalezienie połączeń pomiędzy dwoma przystankami. Wyszukiwanie jest bardzo szybkie i w przeciwieństwie do Transportoida programiści mMPK nie mięli problemu z umieszczeniem kolejnej takiej samej konfiguracji połączeń. Wyszukiwarka znajduje połączenia z maksymalnie jedną przesiadką.
  • Rozkład przystanku – jak nie trudno się domyślić znajdziemy tu  spis najbliższych odjazdów z danego przystanku i tu pojawia się błąd. Aplikacja do jednego odjazdu przypisuje nawet po kilka kierunków co tworzy spore zamieszanie np. dla danej linii X odjazd za minutę jest w kierunku „przystanek końcowy” oraz „zajezdnia 1” i „zajezdnia 2”. W tym momencie nie wiemy gdzie ów linią dojedziemy i czy jest to autobus jadący po normalnej trasie czy zjeżdżający do zajezdni. Mam nadzieję, że programiści dostrzegą ten błąd i go szybko naprawią.
  • Rozkład linii – tutaj znajdziemy rozkłady dla poszczególnych linii.
  • Pakiet – tutaj spodziewałem się jakiejś opcji płatnej, ale nie! W tym miejscu możemy definiować własne „połączenia”, „grupy przystanków” oraz wybierać  ulubione przystanki. Ciekawą opcją są „połączenia”. Tutaj możemy sobie zdefiniować kilka linii z kilku przystanków, a aplikacja wskaże nam skąd najszybciej dotrzemy do celu.

Na pochwałę w mMPK zasługuje dopracowany interfejs graficzny. Niestety wyżej opisane mankamenty z „rozkładem przystanku” utrudniają codzienne korzystanie z mobileMPK na Androidzie.

Aplikację mobileMPK można pobrać za darmo z Android Market. Znajdziemy w niej rozkłady jazdy komunikacji miejskiej dla następujących miast: Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Chrzanów, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Głogów, Gniezno, KZK GOP, Gorzów, Jaworzno, Kielce, Konin, MPK Kraków, Lublin, Łódź, Mrągowo, Nord Express, Olkusz, Olsztyn, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, ZTM Warszawa, Wejherowo, Wrocław.

Cieszy mnie, że kultowa już aplikacja mMPK doczekała się wersji na smartfony. Dobre jest też to, że panowie z mobileMPK są konkurencją dla Transportoida i obie aplikacje by konkurować ze sobą będą zaopatrywane w kolejne opcje i ułatwienia.

DB Navigator czyli rozkłady PKP w telefonie Aplikacja którą dziś opiszę przyda się zarówno tym którzy pociągami podróżują na co dzień, jak i podróżnikom weekendowo-urlopowym. Jakiś już czas temu szukałem aplikacji, która pozwoliłaby mi na sprawdzenie rozkładu jazdy pociągów. Niestety PKP nie m...
SkyCash – płatności za komunikację miejską MPK i ZTM przez telefon komórkowy Dziś recenzja kolejnej praktycznej aplikacji, która przyda się szczególnie mieszkańcom Warszawy, Wrocławia, Lublina i Olsztyna korzystającym z "dobrodziejstw" komunikacji miejskiej. SkyCash to w teorii aplikacja do wykonywania przelewów pomiędzy dwom...
Rozkład jazdy MPK, ZTM, MZK na telefon z Androidem Niedawno było o rozkładach PKP, dziś coś dla pasażerów komunikacji miejskiej. Nie raz pewnie zdarzyło się wam spóźnić na autobus i na kolejny czekać kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt minut. Dzięki aplikacji Transportoid dokładnie dowiesz się o kt...
jakdojade.pl – aplikacja z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej Twórcy znanego i lubianego serwisu jakdojade.pl oferującego wyszukiwanie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej w końcu udostępnili aplikację na telefony komórkowe z Androidem. No i na wstępie przyznam, że aplikację bardzo udaną. Strona jakdojade.p...