Android 4.0 na netbooku – jak działa?

Korzystając z chwili wolnego czasu wczoraj postanowiłem sprawdzić jak nasz ulubiony system operacyjny dla smartfonów i tabletów – Android poradzi sobie na laptopie. Skorzystałem z dobrodziejstw projektu Android-x86 i przetestowałem działanie Androida 4.0 na stacjonarnym PC oraz moim leciwym Asusie EeeePC 900. Dziś kilka słów o działaniu Androida na netbooku.

Na uruchomienie Androida na PC jest kilka sposobów (co najmniej dwa), o których piszę w osobnej notce. Dziś skupię się na Androidzie 4.0 i jego funkcjonalności na netbooku. System uruchamiam w postaci Live (czyli bez instalacji – system korzysta jedynie z pamięci ram, po wyłączeniu komputera całkowicie się kasując). Po uruchomieniu loguję się na swoje konto gmail, ustawiam datę i godzinę no i odpala mi się pulpit Androida 4.0. System włącza się kilka sekund czyli jak na Celerona 900 MHz, dosyć sprawie sprawnie.

JAK URUCHOMIĆ ANDROIDA NA PC LUB NETBOOKU?

Nie ma też problemu z podłączeniem do sieci WiFi. Komputer szybko skanuje dostępne sieci, po wpisaniu hasła do swojej sieci mogę cieszyć się internetem.

Wygląd Androida w wersji 4.0 znacznie różni się od poprzedników (na co dzień używam 2.2 z HTC Sense). Według mnie „czwórka” jest bardziej „nowoczesna”, a jej układ na 9 calowym ekranie zdaje się być przemyślany i wygodny. Opcje z górnego „paska zadań” powędrowały do zegarka w prawym dolnym rogu ekranu natomiast aktywator menu z aplikacjami znajduje się w prawym górnym rogu.

Wchodzę do menu i widzę kilka zainstalowanych aplikacji, na końcu menu lista widgetów, które mogę „wyciągnąć” na pulpit. Sterowanie zarówno przy pomocy touchpada, jak i myszki jest dziwne. O ile kursor chodzi normalnie tak przyzwyczajenie się do przewijania kolejnych kart menu zajmuje chwilę.

Poniżej kilka zrzutów ekranu utworzonych tuż po odpaleniu Androida 4.0 na PC:

Wchodząc do menu niezmiernie cieszę się z jednej z ikonek, mianowicie Android Market (który po pierwszym uruchomieniu przekształca się w Play Sklep). Sklep faktycznie działa i mogę korzystać z dobrodziejstw kilkuset tysięcy dostępnych tam aplikacji.

Żeby sprawdzić jak na „komputerowym Andku” spisują się multimedia od razu przystąpiłem do instalacji Ipli i TVN Player (w wersji dla tabletów). Obie aplikacje działają bardzo dobrze, a filmy odtwarzają się w całkiem niezłej jakości i co najważniejsze się nie tną. Jedyna wada to to, że aplikacji filmowych (Youtube też) nie udało mi się zmaksymalizować na cały ekran, na dole zawsze zostaje pasek z przyciskami i zegarkiem. W przypadku Youtube nie działały mi filmy w HD, ale to zapewne wina słabego sprzętu.

Dzięki większemu ekranowi dużo wygodniej niż na smartfonie można korzystać z Gmaila (równie wygodny jest kalendarz). Aplikacja przypomina program pocztowy z komputerów. Niestety próba napisania maila przy  z polskimi znakami pomocy fizycznej klawiatury zakończyła się fiaskiem (mimo, że ustawiony był język klawiatury „polski”). Klawiatura ekranowa miała „ogonki”, jednak korzystanie z niej przy pomocy myszki mija się z celem.

Niestety są też aplikacje, które pracują wyłącznie w orientacji pionowej i one wymuszają „obrócenie” ekranu. Jest to niezwykle kłopotliwe bo zmienia się też „orientacja pracy myszy” i chcąc pociągnąć kursor w dół na touchpadzie musimy przejechać palcem w prawo. Tego typu niuanse przypominają o tym, że Android jest stworzony głównie z myślą o urządzeniach z ekranem dotykowym.

Ostatecznie na instalację Androida na netbooku się nie zdecydowałem, jednak „eksperyment” oceniam bardzo pozytywnie. Android na poczciwym EeePC 900 z Celeronem na pokładzie działa bardzo płynnie i szybko. Nie ma problemu z dźwiękiem ani konfiguracją WiFi. Myślę, że gdyby programiści trochę popracowali nad Androidem 4.0 dla PC i rozwiązali kilka tabletowo-laptopowych niedogodności Andek mógłby sprawdzić się na starszych komputerach choćby do czytania pdfów, przeglądania internetu i komunikowania się ze światem przez portale społecznościowe i komunikatory.

important information

6 myśli w temacie “Android 4.0 na netbooku – jak działa?”

  1. W tekście jest link do instrukcji „jak uruchomić Androida na netbooku” – tam poszukaj.

  2. „W przypadku Youtube nie działały mi filmy w HD, ale to zapewne wina słabego sprzętu.” – nie, to wina braku wsparcia przyspieszania sprzętowego (HWA) w Android x86. na Intel Core i5 i Nvidia GeForce 520M też nie działa HD na YouTube.

  3. Niby wszystko pieknie ale nie moge podlaczyc sie do internetu Model to Asus EEE Pc 900 hd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *