Jak uruchomić Androida na PC?

Przy okazji ostatniego tekstu w którym sprawdzałem jak Android działa na netbooku obiecałem Wam opisać w jaki sposób uruchomić system spod znaku zielonego ludzika na laptopie lub komputerze stacjonarnych. Możliwości jest kilka, możemy zainstalować Androida na stałe, „odpalić live cd” zarówno z płyty jak i poprzez zewnętrzną pamięć USB (pendrive, karta pamięci).

Zanim cokolwiek postanowimy proponowałbym ściągnąć paczkę z systemem. Android dla komputerów dostępny jest dzięki projektowi Android x86 i to z tej strony pobierzemy obraz systemu. Z listy należy wybrać interesującą nas wersję systemu. Jako, że ja posiadam netbook z rodziny eeePC wybrałem wersję android-x86-4.0-RC1-eeepc.iso. Wersja powinna też zadziałać na innych komputerach, jednak istnieje możliwość, że niektóre urządzenia nie będą miały wsparcia w postaci sterowników (np. kamerka czy wbudowany czytnik kart). Gdy już wybierzemy wersję systemu zapisujemy ją na dysku i przechodzimy do kolejnego kroku.

„Odpalenie” i instalacja Androida z płyty CD

Najbardziej tradycyjnym sposobem „odpalenia” Androida na komputerze będzie nagranie obrazu systemu na płycie CD (postępujemy jak przy nagrywaniu innych płyt). Po włożeniu „wypalonej” płyty do CD-romu restartujemy komputer i jeżeli nasz komputer nie ma ustawionego domyślnie bootowania z CD konieczne będzie włączenie tej opcji w BIOS-ie (w zależności od wersji BIOSu przy włączaniu należy przytrzymać „esc”, „delete” albo któryś z przycisków „F” – jeśli nie wiesz, który przycisk wybrać zajrzyj do instrukcji od swojego laptopa). Jeżeli wszystko będzie OK to zamiast twojego zainstalowanego w komputerze systemu pojawi się okienko z wyborem „opcji uruchomienia” Androida.

„Odpalenie” i instalacja Androida z USB (pedrive, karta pamięci)

Nastały jednak takie czasy, że płyty CD stają się coraz mniej popularne. W malutkich netbookach po prostu nie ma miejsca na tak duży nośnik pamięci. W tym wypadku by uruchomić Androida będziemy musieli posłużyć się innym nośnikiem danych np. popularnym pendrivem (ja na swoim netbooku odpaliłem Androida z karty SD włożonej do czytnika – „postępowanie przygotowawcze” jest takie samo przy pendrive).

Aby „nagrać” obraz płyty z systemem operacyjnym na naszą pamięć USB konieczne będzie skorzystanie z aplikacji, która to umożliwi. Ja wykorzystałem darmowe narzędzie „Universal USB Installer” do pobrania m.in. stąd. Po odpaleniu aplikacji akceptujemy regulamin i w kolejnym okienku kolejno wybieramy system operacyjny, który chcemy zainstalować (w naszym wypadku „Other Distros” -> Android x86. Następnie lokalizujemy ściągnięty wcześniej obraz płyty z systemem (np android-x86-4.0-RC1-eeepc.iso) i wybieramy symbol dysku (pendriva) na którym ma zostać nagrany system.

Po zatwierdzeniu wszystkich danych aplikacja chwilę popracuje i poinformuje nas, że wszystko jest gotowe. Wtedy możemy ponownie odpalić komputer (aby Android z pendrive się włączył w BIOS-ie musi być ustawione bootowanie z USB – zagadnienie opisane w akapicie „Odpalenie” i instalacja Androida z płyty CD).

„Odpalenie” Androida na „maszynie wirtualnej”

Istnieje jeszcze co najmniej jedna możliwość przetestowania Androida na komputerze stacjonarnym – przy pomocy tzw. „maszyny wirtualnej”. Do tego wykorzystać musimy jakąś aplikację, która pozwoli uruchomić „system w systemie”, przykładem takiej aplikacji jest VirtualBox. W aplikacji tego typu wskazujemy plik .iso jako ten do zbootowania i po wciśnięciu „play” na ekranie widzimy jak odpala się „wirtualna maszyna” z Adroidem na pokładzie. Rozwiązanie to mnie nie przekonało gdyż w tym przypadku miałem największe problemy m.in. z połączeniem internetowym i dźwiękiem, dlatego zalecam wybór jeden z dwóch poprzednich.

Live CD czy Instalacja

Przy uruchamianiu Androida z płyty lub pamięci USB mamy do wyboru dwie opcje (tak naprawdę to w menu jest ich więcej, ale te dwie są z naszego punktu widzenia najistotniejsze): Live CD oraz Instalację.

  • Jeżeli chcesz tylko sprawdzić jak Android sprawuje się na netbooku wybierz Live CD. W tym wypadku cały system zainstaluje się w pamięci ram, nie zmieniając dotychczasowej struktury dysku twardego. Po wyjęciu płyty lub pendriva i ponownym włączeniu komputera uruchomi Ci się twój „stary” system operacyjny, a po używaniu Androida nie będzie nawet śladu.
  • Jeśli jednak poważnie myślisz o używaniu Androida na swoim komputerze możesz go zainstalować. Dzięki temu system będzie uruchamiał się bez konieczności używania płyty lub pendrive’a za każdym razem, a wszelkie dane i ustawienia nie będą „zerowane” z każdym uruchomieniem systemu.

Moją opinię na temat działania Androida 4.0 na netbooku znajdziesz w artykule: Android 4.0 na netbooku – jak działa? Gorąco zachęcam do lektury i samodzielnego eksperymentowania.

Cialis online

Jedna myśl w temacie “Jak uruchomić Androida na PC?”

  1. Wszystko pieknie , ladnie . Ale mam problem w postaci braku internetu w tym andku :/ wi-fi nie dziala , i podlaczenie na sztywko neta tez nic nie daje :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *