TouchPal Keyboard – wygodna klawiatura na „dotykowe Androidy”

Do tej pory do pisania na moim Desire używałem Swype. Wczoraj trochę z przypadku trafiłem na nieco ciekawszą klawiaturę – TouchPal Keyboard, która łączy możliwość „pisania ślizgowego” (ze Swype) z tradycyjnym wstukiwaniem literek i przewidywaniem słów.

Po zainstalowaniu mamy do dyspozycji mały kreator, który przeprowadza nas przez proces uruchomienia klawiatury – kilkadziesiąt sekund i możemy cieszyć się TouchPal Keyboard-em. Warto też doinstalować słownik polski lub innych języków z których będziemy korzystać (zrobicie to w ustawieniach).

Wygląd standardowej skórki jest dość ładny, mi psuje i ze zmiany skórki nie korzystałem, ale jakby ktoś chciał mieć inną kolorystykę przycisków to ma do dyspozycji taką opcję w ustawieniach.

No ale w przypadku klawiatury na smartfonie nie wygląd, a funkcjonalność jest najważniejsza. Próbuję pisania ślizgowego (czyli płynnego przejeżdżania palcem od literki do literki) i słowo o którym pomyślałem po chwili pojawiło się na ekranie. Próba „pisania tradycyjnego” też wypada nieźle, literki wystukuje się wygodnie, nie mam problemu z trafieniem w przyciski (jak to miało miejsce np. w standardowej klawiaturze Spicy). Klawiatura koryguje drobne literówki, dodaje „ogonki” do polskich liter, co znacznie przyspiesza pisanie.

Oprócz tradycyjnego układu QWERTY mamy do wyboru jeszcze dwie opcje:

  • 12-klawiszowa klawiatura numeryczna – układ znany z tradycyjnych telefonów z cyferblatem, piszemy tak jak przy użyciu słownika T9.
  • CooTek T+ – klawisze są nieco większe niż w QWERTY bo pod jednym kryją się dwie litery. W trakcie pisania aplikacja przewiduje jakiego słowa chcemy użyć.

Oczywiście aplikacja nie jest doskonała i wiele słów może przewidzieć źle, dlatego nad klawiaturą wyświetlane są różne propozycje, z których możemy wybrać tą odpowiednią. Jeżeli żądanego słowa nie ma w słowniku możemy je dodać – konieczne jest wtedy wpisanie go z polskimi literami (te uzyskuje się poprzez przytrzymanie „podobnego” klawisza, np. żeby uzyskać „ś” należy przytrzymać „s” i wybrać odpowiednią literkę z menu, które się nam otworzyło).

Polski słownik w tej aplikacji ma jeszcze braki, jednak jak jest aktualizowany na bieżąco – możemy ustalić co jaki czas chcemy pobierać nową wersję słownika. Aplikacja nowych słówek uczy się także importując nasze kontakty, dzięki czemu będzie przewidywała imiona, nazwiska i adresy naszych znajomych.

Zamiast pisania możliwe jest też dyktowanie pojedynczych słówek lub krótkich zdań. Ze zdaniami złożonymi aplikacja sobie nie radzi i wywala błąd. Słowa w języku polskim rozpoznaje dość poprawnie.

Na filmie od producenta działanie TouchPal Keyboard wygląda to tak:

Aplikację za darmo można pobrać z Google Plus. TouchPal Keyboard aktualnie u mnie na smartfonie zajęła miejsce „pierwszej klawiatury”. Jak na razie jestem z niej zadowolony i dość szybko piszę nawet dłuższe teksty. Niestety jednak do szybkiego pisania, jak na razie nic nie zastępuje fizycznej klawiatury o „standardowych” wymiarach.

2 myśli w temacie “TouchPal Keyboard – wygodna klawiatura na „dotykowe Androidy””

  1. Jest możliwość wyłączenia polskich znaków? Słownik może być ale żeby dane słowo się wpisywało bez polskich znaków. Bo nie chce płacić za dodatkowe smsy bo są tam ogonki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *