TouchPal Keyboard – wygodna klawiatura na „dotykowe Androidy”Do tej pory do pisania na moim Desire używałem Swype. Wczoraj trochę z przypadku trafiłem na nieco ciekawszą klawiaturę – TouchPal Keyboard, która łączy możliwość „pisania ślizgowego” (ze Swype) z tradycyjnym wstukiwaniem literek i przewidywaniem słów.

Po zainstalowaniu mamy do dyspozycji mały kreator, który przeprowadza nas przez proces uruchomienia klawiatury – kilkadziesiąt sekund i możemy cieszyć się TouchPal Keyboard-em. Warto też doinstalować słownik polski lub innych języków z których będziemy korzystać (zrobicie to w ustawieniach).

Wygląd standardowej skórki jest dość ładny, mi psuje i ze zmiany skórki nie korzystałem, ale jakby ktoś chciał mieć inną kolorystykę przycisków to ma do dyspozycji taką opcję w ustawieniach.

No ale w przypadku klawiatury na smartfonie nie wygląd, a funkcjonalność jest najważniejsza. Próbuję pisania ślizgowego (czyli płynnego przejeżdżania palcem od literki do literki) i słowo o którym pomyślałem po chwili pojawiło się na ekranie. Próba „pisania tradycyjnego” też wypada nieźle, literki wystukuje się wygodnie, nie mam problemu z trafieniem w przyciski (jak to miało miejsce np. w standardowej klawiaturze Spicy). Klawiatura koryguje drobne literówki, dodaje „ogonki” do polskich liter, co znacznie przyspiesza pisanie.

Oprócz tradycyjnego układu QWERTY mamy do wyboru jeszcze dwie opcje:

  • 12-klawiszowa klawiatura numeryczna – układ znany z tradycyjnych telefonów z cyferblatem, piszemy tak jak przy użyciu słownika T9.
  • CooTek T+ – klawisze są nieco większe niż w QWERTY bo pod jednym kryją się dwie litery. W trakcie pisania aplikacja przewiduje jakiego słowa chcemy użyć.

Oczywiście aplikacja nie jest doskonała i wiele słów może przewidzieć źle, dlatego nad klawiaturą wyświetlane są różne propozycje, z których możemy wybrać tą odpowiednią. Jeżeli żądanego słowa nie ma w słowniku możemy je dodać – konieczne jest wtedy wpisanie go z polskimi literami (te uzyskuje się poprzez przytrzymanie „podobnego” klawisza, np. żeby uzyskać „ś” należy przytrzymać „s” i wybrać odpowiednią literkę z menu, które się nam otworzyło).

Polski słownik w tej aplikacji ma jeszcze braki, jednak jak jest aktualizowany na bieżąco – możemy ustalić co jaki czas chcemy pobierać nową wersję słownika. Aplikacja nowych słówek uczy się także importując nasze kontakty, dzięki czemu będzie przewidywała imiona, nazwiska i adresy naszych znajomych.

Zamiast pisania możliwe jest też dyktowanie pojedynczych słówek lub krótkich zdań. Ze zdaniami złożonymi aplikacja sobie nie radzi i wywala błąd. Słowa w języku polskim rozpoznaje dość poprawnie.

Na filmie od producenta działanie TouchPal Keyboard wygląda to tak:

Aplikację za darmo można pobrać z Google Plus. TouchPal Keyboard aktualnie u mnie na smartfonie zajęła miejsce „pierwszej klawiatury”. Jak na razie jestem z niej zadowolony i dość szybko piszę nawet dłuższe teksty. Niestety jednak do szybkiego pisania, jak na razie nic nie zastępuje fizycznej klawiatury o „standardowych” wymiarach.

Motorola DEFY+ zaprezentowana! Motorola zaprezentowała dziś nowy model swojego smartfona. W bliżej nie sprecyzowanej przyszłości fani systemu Android dostaną smartfon odporny na wodę i kurz. Wygląda na to, że Motorola pragnie przełamać stereotyp o tym, że smartfony mają "kruchą bu...
Do czego dziś służy telefon komórkowy? Czasy w których komórka służyła wyłącznie do dzwonienia już za nami. Dziś rozbudowane smarftony z dotykowymi wyświetlaczami i "pełnymi" klawiaturami wykorzystujemy zarówno do pracy, jak i do zabawy. Początkowo telefony komórkowe służyły tylko do dzw...
Androidify – ubierz swojego Androida Nie samą pracą człowiek żyje. Czasami trzeba znaleźć chwilę na odrobinę rozrywki. Aplikacja Androidify od Google pozwoli Ci przebierać swojego Androida, a także tworzyć "androidowe" rysunki twoich znajomych. Dziś opiszę aplikację z której korzysta...
GoClever Tab R76.2 – pierwsze wrażenia Jak się już chwaliłem moim nowym nabytkiem stał się "budżetowy" tablet GoClever Tab R76.2. Zabawka dotarła do mnie wczoraj i od razu rozpocząłem jest testowanie, a wrażeniami z pierwszej doby z tabletem dzielę się z Wami. W pudełku oprócz 7-calowe...
  • Michał Ziółkowski

    Jest możliwość wyłączenia polskich znaków? Słownik może być ale żeby dane słowo się wpisywało bez polskich znaków. Bo nie chce płacić za dodatkowe smsy bo są tam ogonki.

  • Ja używałem we współpracy z GO SMS i były wysyłane bez polskich znaków.