Drukowanie wporst z komórki? Da się dzięki Google Cloud Print!

Telefony komórkowe, smartfony i tablety przyjęły rolę kieszonkowych komputerów, które co raz częściej służą do pracy. Zastanawialiście się kiedyś czy do telefonu komórkowego można podłączyć drukarkę? Można! Dzięki usłudze Cloud Print czyli „drukarce chmurowej”. Całość działa podobnie jak magazynowanie plików w chmurze czyli przesyłamy plik na serwer, a następie ściągamy go na innym komputerze. W tym wypadku drukarka automatycznie pobiera dokument z serwera i go drukuje.

Google Cloud Print czyli jak działa „drukarka chmurowa”

Na wstępie kilka słów o usłudze Google Cloud Print, która umożliwia zdalne drukowanie z każdego zakątka świata w którym mamy dostęp do internetu. Działanie „drukarki chmurowej” jest bardzo proste: na jednym komputerze podłączonym do internetu wybieramy plik, który zostanie wydrukowany na drukarce podłączonej do innego komputera nawet w innej lokalizacji.

Pierwszym krokiem jest ściągnięcie i zainstalowanie przeglądarki Google Chrome na komputerze do którego podłączona jest drukarka. Po uruchomieniu Chroma należy wejść w ustawienia, na samym dole wybrać opcję „pokaż ustawienia zaawansowane” a następnie w sekcji Google Cloud Print zalogować się na swoje konto Google (to samo co Gmail czy w Google Play). Następnie klikamy „zarządzaj drukarkami” – w tym momencie zostaniemy przeniesieni na stronę usługi, gdzie powinna pojawić się drukarka (lista drukarek) podłączonych do komputera.

Po konfiguracji „komputera z drukarką” możemy przenieść się do innego komputera podłączonego do internetu, zalogować się na stronie google.com/cloudprint i po wybraniu opcji „drukuj” wskaż plik, który ma zostać wydrukowany a następnie drukarkę która dokument przeleje na papier. Po kilku chwilach drukarka „zabuczy” i rozpocznie drukowanie.

Cloud Print na Androida czyli jak drukować wprost z komórki?

W poprzednim akapicie opisałem, jak korzystać z „drukarki chmurowej” na dwóch „zdalnych” komputerach. W dobie smartfonów fajnie byłoby drukować wprost z telefonu! Z pomocą przychodzi nam aplikacja Cloud Print przygotowana przez Paulo Fernandesa. Po zainstalowaniu bezpłatnej wersji aplikacji logujemy się w aplikacji na swoje konto w Google i możemy rozpocząć drukowanie z komórki.

W wersji bezpłatnej działa nam jedynie karta „local” czyli drukowanie plików dostępnych w pamięci smartfonu/tabletu. Drukować możemy dowolny plik (obsługiwane formaty to pdf, jpg, jpeg, doc, docx, ods, xls, xlsx, ppt, odp, txt , xps), zdjęcie z galerii, sms-y i kontakty a także szkice narysowane palcem na ekranie, zrobioną naprędce notatkę tekstową lub zawartość schowka (treść skopiowaną np. z przeglądarki internetowej) lub skan wykonany przy pomocy wbudowanego w telefon aparatu.

Po kliknięciu „print” i opcjonalnym wyborze ustawień podobnie jak w przypadku drukowania na linii komputer-komputer drukarka podłączone do „macierzystego” komputera zabuczy i wydrukuje wybrany dokument. Plik możemy także wydrukować „wirtualnie” czyli zapisać do pliku, który w późniejszym czasie będzie mógł zostać ściągnięty z „chmurowego serwera” Google’a czyli Google Drive.

Aplikację Cloud Print naturalnie można pobrać z Google Play (kod QR). Moim zdaniem opcja ciekawa i przydatna zwłaszcza osobą, które na smartfonach pracują. Z pewnością skraca czas bo np. już w drodze do biura możemy zdalnie zlecić drukowanie jakiegoś pliku. Należy jednak pamiętać, że komputer z podłączoną drukarką musi być włączony, a drukarka przygotowana do pracy (podłączoną do prądu, komputera i załadowana papierem oraz tuszem/tonerem)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *