GoClever Tab R76.2 – pierwsze wrażenia

19 marca 2013 8 By ANDEK

Jak się już chwaliłem moim nowym nabytkiem stał się „budżetowy” tablet GoClever Tab R76.2. Zabawka dotarła do mnie wczoraj i od razu rozpocząłem jest testowanie, a wrażeniami z pierwszej doby z tabletem dzielę się z Wami.

W pudełku oprócz 7-calowego tabletu znalazły się ładowarka sieciowa, kabel USB (do komputera) oraz króciutki kabelek USB-OTG czyli przejściówka z microUSB na USB „żeńskie” przez które można podłączyć do urządzenia pendrive, myszkę lub inne urządzenia.

Po pierwszym uruchomieniu R76.2 przywitał mnie pulpit z „wyciągniętymi” kilkoma aplikacjami m.in. Sklepem Play (znanym w niektórych kręgach jako Android Market) oraz grą Angry Birds, którą uruchomiłem jako pierwszą by przetestować „czułość dotyku” – jest ok, ekran natychmiast reaguje na dotyk, precyzja też jest ok.

Ze Sklepu Play możemy doinstalować dodatkowe aplikacje, w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest doinstalowanie Opery Mini, która moim skromnym zdaniem „rządzi na smartfonach” a teraz i na tabletach. Systemowa przeglądarka oraz zainstalowany fabrycznie Chrome (obi niewiele się od siebie różnią) są nieco bardziej toporne od Opery i dłużej wczytują strony. Po za przeglądarka mamy na pokładzie najpotrzebniejsze googlowe narzędzia czyli klient Gmail oraz kalendarz.

O aparacie fotograficznym napiszę tylko tyle, że jest bo 0,3 megapiksela w dzisiejszych czasach raczej szału nie robi. Efekt „pstryku” poniżej:

Zdjęcie zrobione tabletem GoClever T76.2

Jedyne sensowne wykorzystanie tych 0,3 mpix’ów jakie widzę to zczytywanie kodów QR i ta opcja z wykorzystaniem aplikacji Baracode Scan działa bez zarzutu.

Tablet poza zastosowaniami związanymi z internetem ma mi też służyć do oglądania filmów w podróży i do tego się nadaje. Filmy HD odtwarza i przewija bez problemu nawet w rozdzielczości 1080p odtwarzane wprost z dysku twardego umieszczonego w obudowie USB. Podobnie jest też z filmami na pendrivach.

Co ciekawe przez kabel USB-OTG można podłączyć do tabletu myszkę oraz klawiaturę. W przypadku tej pierwszej na ekranie pojawia się kursor, którym możemy sterować przy pomocy myszy. Podłączenie zwyczajnej „komputerowej” klawiatury powiodło się, jednak brakowało polskich liter, myślę, że to kwestia brakujących bibliotek i gdybym się trochę postarał to i ten problem dałoby się rozwiązać.

A teraz kilka fotek GoClever Tab R76.2 w akcji:

Zalety

  • Cena jest tu głównym atutem -250 zł za działające jak trzeba urządzenie, jest jak najbardziej atrakcyjna.
  • Ekran dotykowy –  obawiałem się, że w tanim tablecie ekran może być mało „czuły” na dotyk, ale na szczęście obawy te były bezzasadne.
  • Odtwarzanie filmów –  działają aplikacje typu Ipla, TVN Player, TVP Stream. Tablet bez problemu obsługuje także filmy w HD z pendrive.

Wady

  • Bateria – długo się ładuje, szybko rozładowuje. Wskaźnik procentowy znika w mgnieniu oka, przez pierwsze popołudnie baterii wystarczyło na jakieś 3-3,5 godziny. Kolejny minus to brak możliwości ładowania przez USB – tablet nakarmić można tylko dołączoną do zestawu ładowarką 5V, 2A.
  • Ekran w orientacji pionowej – zdaje mi się, że jeszcze bardziej odbija światło niż w orientacji poziomej przez co praca jest mniej wygodna
  • Brak aplikacji WordPress – miałem nadzieje,  że będę mógł zarządzać blogiem że tabletu, niestety aplikacja WordPressa nie jest zgodna że tym modelem. Podobnie jest też z niektórymi aplikacjami dużych polskich serwisów internetowych (Onet.News, Info wp.pl).
  • Biały „ślisko-plastikowy” tył – oczywiście, jest to rzecz gustu, ja wolałbym tylną „klapę” w kolorze czarnym, najlepiej gumowaną. Ale przy tej cenie nie ma co wybrzydzać.

Choć optycznie wad jest więcej niż zalet nie można zapominać, że jest to urządzenie z niskiej półki i kosztuje z sześć razy mniej niż tablety „renomowanych firm”. Wady te też nie są jakieś ekstremalnie dotkliwe. Po pierwszej dobie obcowania z GoClever Tab R76.2 jestem zadowolony. Kolejne spostrzeżenia na temat tabletu i w ogóle „tabletowania” na blogu wkrótce! Zapraszam do czytania, komentowania i zadawania pytań w komentarzach!