Tabletowe treści w TV

Dziś dotarł do mnie kabel HDMI, dzięki któremu mogę swojego nowego GoClever’a podłączyć do telewizora i cieszyć się z „tabletowych aplikacji” na dużym ekranie. W tym wpisie podzielę się z Wami moimi uwagami związanymi z podłączeniem tabletu do telewizora.

Do podłączenia obu urządzeń wykorzystałem najtańszy kabel HDMI-miniHDMI z Allego, który kosztował coś koło 6 złotych. Wyszedłem z założenia, że skoro odważyłem się na „budżetowy” tablet zaryzykuję i z „budżetowym” kablem HDMI – na szczęście bez przykrych niespodzianek, kabel działa zarówno jeśli chodzi o przekazywanie obrazu, jak i dźwięku.

Co ważne: kupując kabel HDMI koniecznie trzeba sprawdzić jakie typy (wielkości) złącz mają urządzenia, które chcemy połączyć. Zazwyczaj dla telewizorów jest to standardowe złącze HDMI (większe), a dla urządzeń typu tablet/smartfon jest to mniejsza wtyczka zwana miniHDMI, jednak w przypadku różnych sprzętów mogą występować odstępstwa od tej reguły, dlatego jeśli nie potrafimy tego stwierdzić optycznie przed zakupem warto spojrzeć do instrukcji obsługi – tam w specyfikacji powinny być wymieniony typy wejść/wyjść.

Kabel HDMI-miniHDMI

Po włożeniu wtyczki do tabletu oraz telewizora pilotem od tego drugiego przełączyłem źródło na HDMI w tym momencie zgasł ekran tabletu, a to co zazwyczaj widzę na siedmiocalowym ekranie pojawiło się na ekranie telewizora. Niestety wyczernienie ekranu tabletu znacznie utrudnia, a wręcz uniemożliwia nawigację dlatego za konieczne uznałem podłączenie myszki, co pozwoliło mi w miarę wygodnie poruszać się po aplikacjach multimedialnych.

Aby przetestować możliwości opaliłem Youtube:

Lekko Stronniczy na Youtube

The Chwytak na Youtube

Filmy odtwarzają się płynnie w jakości HD (w ustawieniach tabletu możemy wybrać różne rozdzielczości, ja wybrałem 1080p oraz 6o Hz), dźwięk jest odtwarzany z głośników telewizora. Bez zarzutu działają również inne aplikacje serialowo/telewizyjno/filmowe, na poniższych zdjęciach macie TVN Player i „Kuchenne Rewolucje” pani Magdy:

tvn-player-w-telewizorze

tvn-player-na-tablecie

Istnieje też możliwość przeglądania stron internetowych na dużym ekranie oraz grania w gry

internet-w-telewizorze

angry-birds-na-duzym-ekranie

… ale przy ograniczeniu sterowania do myszki jest to trochę mniej wygodne niż wtedy gdy nawigujemy palcem po ekranie.

Podsumowując moją pierwszą próbę współpracy tablet-telewizor powiem tak: rozwiązanie daje nam fajne możliwości jeżeli chodzi o rozszerzenie oferty telewizyjnej, przeglądanie własnych zdjęć czy oglądanie filmów z karty SD. Brak wyświetlania obrazu na tablecie podczas podłączenia do telewizora (miałem nadzieję, że obraz będzie się dublował na obu urządzeniach) raczej dyskwalifikuje to rozwiązanie gdy chcemy wykonywać bardziej skomplikowane operacje, choć może przeglądanie stron internetowych czy tworzenie różnego rodzaju treści byłoby nieco łatwiejsze gdybyśmy zamiast myszy podłączyli klawiaturę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *