Mathlab Calculator – dla każdego kto chce liczyć… nie tylko na siebie

Po bardzo długiej przerwie wracam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat aplikacji z Google Play. Dziś narzędzie, które z pewnością docenią inżynierowie, maturzyści, studenci i wszyscy ci, którzy na co dzień liczą. Dziś Mathlab Calculator czyli kalkulator naukowy na Androida.

Aplikacja oficjalnie nazywa się Graphing Calculator by Mathlab, jednak w menu telefonu/tabletu przedstawia się jako Mathlab Calculator. Pod tą nazwą kryje się kalkulator graficzny, którym możemy policzyć mniej lub bardziej zaawansowane zadania matematyczne. Po uruchomieniu aplikacji ukazuje się nam „czysta kartka”, na dole ekranu mamy cyferki i kilka przycisków funkcyjnych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, funkcje trygonometryczne, pierwiastki, potęgi, silnie itd, itp).

Szybko jednak można dostrzec, że układ klawiatury można zmienić na litery arabskie oraz litery rzymskie. Używanie tych dwóch klawiatur umożliwia wprowadzanie zmiennych np. chcąc policzyć pole koła (daję tylko taki przykład, to pamiętam z podstawówki) wstukujemy z klawiatury wzór „P=(a*h)/2”, a aplikacja pokazuje nam to w formie ładnego ułamku. Jeżeli wcześniej zdefiniujemy zmienne a i h od razu otrzymamy wynik, a jeśli będziemy chcieli zmienić wysokość naszego trójkąta zmienimy tylko zmienną h.

Mathlab Caluclator 3To jednak nie koniec funkcjonalności tej sprytnej aplikacji. Mathlab na Androida umie też rysować wykresy funkcji. Pamiętacie ze szkoły jak wyglądała funkcja x/2, jaki wpływ na wykres miał moduł albo czy pierwiastek z 2x może mieć wartości na minusie? W tej aplikacji wystarczy wpisać zadaną funkcję, a po chwili na ekranie pojawi się nam wykres z którego będziemy mogli nawet odczytać wartości w poszczególnych punktach. Dla ułatwienia program generuje też tabelkę z której można odczytywać wartości prezentowane na wykresie z dowolnie dobraną skalą.

Mathlab Caluclator - kalkulator graficznyMathlab Calc QRUważam, że Mathlab Calculator to godna uwagi pozycja z googlowego Marketu, z pewnością przyda się w każdej studenckiej komórce, a ze względu na obecnie panującą powszechność smartfonów mogę stwierdzić, że chyba jeszcze nigdy dostęp do zaawansowanych kalkulatorów naukowych nie był tak łatwy. Z pewnością nie raz przyda się też zawodowemu inżynierowi czy też każdemu kto od czasu do czasu musi policzyć coś bardziej skomplikowanego niż 2+2.

Aplikację można pobrać za darmo z Google Play (skanuj kod po prawej stronie). W wersji darmowej mamy do czynienia z reklamami, które jednak nie przeszkadzają w liczeniu nawet tym nieco bardziej zaawansowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *