Jeden, uniwersalny gimbal do telefonu i kamery sportowej? Tak, to możliwe!

Gimbal to magiczne urządzenie, które potrafi zamienić telefon komórkowy czy tanią kamerę w sportową bez żadnej stabilizacji w urządzenie, którym zrobimy całkiem dobre filmy. Wiele osób, które gimbala potrzebują do rekreacyjnych nagrań zastanawiają się czy wybrać urządzenie, które będzie współpracować ze smartfonem czy z GoPro.

Jest na to recepta. I to w sumie niezwykle tania. Gimbal Zhiyun Smooth-Q jest przeznaczony do nagrywania telefonami, ale z powodzeniem można wykorzystywać go też do stabilizacji obrazu z niewielkich kamer.

Producent przygotował nawet specjalny adapter, dzięki któremu w miejscu na telefon można zamontować kamerę sportową np. Xiaomi YI czy GoPro. Z moich doświadczeń wynika, że z powodzeniem kamerę można zamontować w gimbalu bez przejściówki.

Wystarczy przestawić uchwyt na telefon z orientacji pionowej w poziomą, wtedy łapy uchwytu pozwolą na złapanie kamery za boczne ścianki. Moja Xiaomi YI w takim montażu „siedzi” całkiem stabilnie.

Zdecydowanym minusem montażu kamery Xiaomi YI czy GoPro w Zhiyun Gimbal Smooth-Q jest brak dostępu do ekranu kamery (o ile posiadamy taką z ekranem – Xiaomi Yi <pierwszej generacji> takiego nie ma). Oczywiście w takim przypadku nadal możemy kontrolować kamerę przez telefon i na smartfonie mieć podgląd.

Wyklucza to możliwość korzystania z aplikacji do gimbala, jednak gdy robimy ujęcia kamerą sportową, nie smartfonem aplikacja Zhiyun do szczęścia nie jest nam potrzebna. Gimbalem można bez problemu sterować z panelu na rękojeści.

Jeżeli poszukujecie niedrogiego gimbala, który przyda się wam na wakacyjnych wypadach do kręcenia filmów raz telefonem, raz kamerą sportową to z pewnością mogę polecić Zhiyun Smooth-Q (pełna recenzja tutaj). To niedrogie urządzenie, które znacznie poprawia obraz z kamery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *