Zhiyun Gimbal Smooth-Q – tani gimbal dla amatorów filmowania [RECENZJA, TEST]

Też was wkurza, to charakterystyczne trzęsienie obrazu w filmach z wakacji? Gimbal to proste urządzenie, które sprawia, że filmy nagrywane telefonami i prostymi, tanimi kamerami upodabniają się do obrazu znanego z telewizji. Ja do stabilizacji swoich obrazów wybrałem Zhiyun Gimbal Smooth-Q – jeden z najtańszych stabilizatorów do telefonów komórkowych, który radzi sobie też z kamerami sportowymi typu GoPro.

Na początku wyjaśnię, że urządzenie służy mi do typowo amatorskich nagrań – klipów z wycieczek, spotkań itp. Szukając gimbala nie mogłem się zdecydować, czy kupić stabilizator do kamery sportowej (Xiaomi YI) czy do telefonu. Z tej pierwszej korzystam dużo częściej, ale jak już jest stabilizator, to może przydać się też do telefonu, choćby do zrobienia jakiejś transmisji live.

Rozwiązaniem okazał się zakup Zhiyun Gimbal Smooth-Q, który jest gimbalem dedykowanym do telefonów komórkowych, ale świetnie radzi sobie też z kamerami sportowymi. Producent przygotował nawet specjalny adapter (nie ma go w komplecie, kosztuje ok. 50 zł). Gimbal dobrze radzi sobie z obsługą mojego Xiaomi Yi bez tego adaptera. Więcej, w tym film, w którym pokazuję, jak zamontować kamerę sportową do gimbala możecie zobaczyć na moim kanale.

Wróćmy do samego gimbala. Jest to propozycja stosunkowo niedroga. Mi w jednym z polskich sklepów internetowych udało się go dorwać na promocji za 355 zł, standardowa cena waha się w okolicach 400 zł.

Samo urządzenie spakowane jest w dedykowany futerał, który przyda się podczas przenoszenia. Gimbal wykonany jest ładnie i porządnie. Plastikowa rękojeść, jest z dobrej jakości plastiku. Wszystko jest dobrze połączone, nic nie skrzypi, a masa urządzenia sugeruje, że mamy do czynienia z czymś porządnym.

Jak już jesteśmy przy masie, to z pewnością jej powodem jest gigantyczna bateria, które pozwala na pracę urządzenia przez 12 godzin. I jest to czas całkiem realny. Wiadomo, że może gdybyśmy mierzyli czas z zegarkiem to wyszłoby nam mniej (albo więcej, kto wie). Dla mnie ważne jest to, że gimbal bez problemu wytrzyma dokumentowanie całodniowej wycieczki.

Dodatkową funkcją urządzenia jest powerbank. Dzięki kablowi do ładowania, włączonemu w gniazdo w dolnej części rękojeści, bez problemu możemy podkraść gimbalowi trochę prądu i „podkarmić” nim smartfona.

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, ale potrzeba kilku godzin swobodnej „zabawy”, żeby się zapoznać i wyczuć ruchy gimbala. Sterujemy przy pomocy panelu z dwoma przyciskami, joystickiem i dodatkowym przełącznikiem (który jest potrzebny tylko w przypadku korzystania z dedykowanej aplikacji).

Aby używać Zhiyun Gimbal Smooth-Q nie musimy instalować dedykowanej aplikacji. Gimbal działa bez połączenia ze smartfonem standardowo poziomuje telefon/kamerę na „patrz do przodu”. Przy pomocy joysticka możemy ręcznie kierować obrotami poszczególnych osi w poszczególnych trybach.

Smooth-Q może działać w trzech trybach:

  • Pan Following Mode – w tym przypadku ruchoma jest tylko jedna oś (pan). Dzięki temu kamera podąża za ruchami naszego nadgarstka: jeśli obrócimy rękę w lewo, oko kamery płynnie przejedzie na lewo. Blokada pozostałych osi sprawia, że obraz jest cały czas na jednej wysokości, a kamera jest utrzymywana (stabilizowana) w poziomie.
  • Locking Mode – (włącza się jednokrotnym wciśnięciem przycisku „mode”) blokuje wszystkie osie. Kamera jest w tym przypadku utrzymywana cały czas w tym samym położeniu. To tryb szczególnie przydatny, gdy chcemy zrobić ujęcia czegoś lub kogoś stojącego w miescu.
  • Following Mode – (włącza się dwukrotnym wciśnięciem przycisku „mode”) to tryb w którym kamera porusza się za naszą ręką. Skręcamy w prawo, oko kamery patrzy w prawo; pochylamy w dół, kamera idzie w dół itd. Czym to się różni od kręcenie filmów bez gimbala? Obraz przesuwany jest płynnie i się nie trzęsie.

Standardowo Gimbal jest przystosowany do „patrzenia w przód”. Trzykrotne naciśnięcie przycisku „mode” powoduje włączenie trybu „selfie”, który polega na tym, że oko kamery skierowane jest w stronę przeciwną, czyli na nas.

Urządzeniu dedykowana jest specjalna aplikacja ZY Play, którą można pobrać z Google Play. W Internecie sporo jest negatywnych komentarzy na jej temat. Jak jednak się z nią „zaprzyjaźniłem”. Jest w niej kilka fajnych opcji, z których można od czasu do czasu skorzystać (np. ruchome timelapsy – polega to na robieniu filmu w przyspieszonym tempie, z powolnym przemieszczaniem się głowicy. Dzięki temu można uzyskać efekt podobny do czołówki serialu House of Cards).

Aplikacja jest przydatna jednak tylko w czasie korzystania z gimbala do stabilizacji telefonu, w przypadku instalacji kamery gopro-podobnej, program może nam się przydać do sprawdzania dokładnego stanu naładowania baterii albo sterowania zdalnego (aplikacja pozwala zmieniać tryby i wykonywać te same ruchy co joystick na urządzeniu).

Przykładowy film nakręcony przy użyciu Zhiyun Gimbal Smooth-Q i kamery Xiaomi YI możecie zobaczyć tutaj:

Czy jestem zadowolony z zakupu? Na razie tak. Gimbal spełnia swoje zadanie, co dla mnie ważne współpracuje i z telefonem i z kamerą sportową, bateria trzyma długo, a do tego kosztował niewiele. Mam nadzieję, że urządzenie posłuży mi przez kilka sezonów wakacyjnych i uda się dzięki niemu zarejestrować sporo fajnych chwil.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *