Czy Xiaomi to dobry telefon?

Telefony Xiaomi cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. To chińskie smartfomy, które łączą w sobie niezłą jakość i niską cenę. Wielu z was zastanawia się pewnie czy Xiaomi to dobry telefon? Czy rozważając zakup nowego telefonu warto kupić Xiaomi?

Xiaomi to marka telefonów komórkowych, która wdarła się do Polski przebojem. Złośliwi twierdzą, że firma na początku swojej działalności podszywała się pod Apple. W rzeczywistości jednak marka korzystała z podobnych narzędzi, co firma produkująca popularne iPhoney.

W rzeczywistości Xiaomi co czyta się podobno mniej więcej jako „śiaou-mi” a w dosłownym tłumaczeniu znaczy „technologia prosa”, to chińska spółka, której siedziba mieści się w Pekinie. W przeciwieństwie do wielu marek zajmujących się sprzedażą telefonów, Xiaomi nie zamawia telefonów i okleja ich swoim logo, a od zera projektuje i sprzedaje smartfony.

Czy Xiaomi to dobry telefon?

Patrząc na takie firmy jak Nokia, Samsung czy LG, telefony Xiaomi są w miarę nową marką. Firma została założona w 2010 roku czyli dopiero niecałe 10 lat temu. Pierwszym telefonem Xiaomi był smartfon Mi1. Xiaomi oprócz telefonów ma w swoim portfolio też takie produkty jak m.in. powerbanki, przystawki do telewizorów, słuchawki, inteligentne sportowe zegarki, czajniki, wagi łazienkowe czy oczyszczacze powietrza.

Telefon Xiaomi to nie tylko tani smartfon

Telefony Xiaomi od dawna mają przypiętą łatkę tanich, chińskich smarfonów, często uważanych za podróbki droższych telefonów. W praktyce nie jest to prawda. Faktem jest, że wśród telefonów Xiaomi znajdziemy bardzo tanie modele smarfonów. Firma ma też w ofercie całą serię telefonów z najwyższej półki, które bez problemu mogą rywalizować z telefonami marek uznawanych za najlepsze.

Rozglądając się po ofercie telefonów Xiaomi warto zwrócić uwagę na to, z jakiej serii on pochodzi. Xiaomi ma dwie najpopularniejsze serie telefonów: Mi – tzw. flagowce oraz markę Redmi – tzw. budżetowa.

Najbardziej prestiżową serią Xiaomi jest oczywiście Mi. Telefony z tej serii np. najnowszy Xiaomi Mi9 lub jego modyfikacje Mi9 T, Mi 9SE albo Mi9 Lite to tzw. telefony flagowe, czyli reprezentacyjna seria. Wiadomo, że te telefony będę nieco droższe, jednak pod względem podzespołów czy jakości aparatu, mogą one konkurować z drogimi telefonami innych marek.

Xiaomi Redmi Note 9

Bardziej oszczędni powinni rozglądnąć się za telefonami Xiaomi z serii Redmi. To smartfony, które zazwyczaj są gorzej wyposażone niż „flagowce”. W wielu przypadkach jednak telefony Xiaomi Redmi również nie są złe. Te też dzielą się na różne opcje. Redmi bez dodatków, to zazwyczaj podstawowy model. Telefon z tej serii z dopiskiem „Pro” (albo „Prime”) to telefony z dodatkowymi opcjami np. lepszym ekranem, lepszą kamerą albo większą ilością pamięci RAM. Telefony Redmi z dodatkiem „A” (np. Redmi 6A) to wersja nieco okrojona (np. ma mniejszą ilość pamięci) ale za to tańsza od wersji podestowej.

Czy warto kupić Xiaomi?

Przyznam, że obecnie budżetowy telefon Xiaomi jest jednym z dwóch, które używam. Telefon Redmi 4 Pro posiadam już od prawie trzech lat. Mimo upływu czasu mogę śmiało powiedzieć, że jest to dobry telefon. Kupując go byłem świadomy tego, że choć nie był to telefon najtańszy, wciąż jednak jako przedstawiciel serii Redmi, był telefonem budżetowym.

Mimo upływu czasu i zmieniających się trenów, mój telefon Xiaomi wciąż działa poprawnie. Wiadomo, że nowsze smartfony mają już dużo lepsze ekrany, więcej pamięci czy aparaty robiące duże lepsze zdjęcia. Pytanie, czy gdybym miał telefon innej marki, po trzech latach byłoby on dalej telefonem na czasie? Pewnie nie. Rozwój smartfonów tak pędzi, że telefon po roku, góra dwóch zostaje daleko w tyle.

Czy Xiaomi to dobry telefon? Moim zdaniem tak. Jestem zadowolonym użytkownikiem tej marki i z pewnością, gdy będę kupował nowy smartfon, w pierwszej kolejności sprawdzę ofertę Xiaomi. Telefony te, zgodnie ze swoją ideą łączą całkiem niezłe wykonanie i wyposażenie z niezbyt wygórowaną ceną. A jeśli coś jest tańsze od konkurencji, a prezentuje podobną postać, to czemu nie wybrać tańszego?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *