Jak często wymieniać telefon?

Dla wielu wymiana telefonu komórkowego to poważne wyzwanie. Na zakup nowego telefonu komórkowego decydujemy się z różnych względów. Najczęściej jest to awaria lub odmowa posłuszeństwa przez urządzenie. Dziś zajmę się tym, jak często wymieniać telefon, by mieć ciągle urządzenie spełniające nasze wymagania, a nie nadwyrężyć za bardzo swojego budżetu.

O tym jak często powinniśmy wymienić telefon komórkowych powinny decydować nasze możliwości. Są osoby, które mogą pozwolić sobie na wymianę telefonu nawet co kilka miesięcy. Wiele osób decyduje się na zakup nowej komórki zaraz po premierze nowego modelu.

Wymiana telefonu komórkowego na nowszy model zawsze jest kusząca. Czy jednak jest konieczna? Moim zdaniem nie do końca. Wiele urządzeń, które są wymieniane przez użytkowników z powodzeniem mogą posłużyć jeszcze trochę. Średni czas używania telefonów komórkowych przeze mnie to jakieś 2-3 lata. I wiecie, co? Nie odczuwam z tego powodu jakiegoś specjalnego dyskomfortu.

Nie upieram się jednak przy tym, by za wszelką cenę korzystać z archaicznego urządzenia. Smartfony ewoluują i każdy następny jest coraz lepszy – to się wie. Zawsze chcemy czegoś lepszego, stąd nieodparta chęć wymiany telefonu na nowy model. Często działając pod wpływem impulsu jesteśmy gotowi wyjąć z konta oszczędności, albo pójść do salonu i związać się umową kredytową na rok czy dwa.

Przed inwestycją, jaką jest wymiana telefonu na nowy model, warto się zastanowić, czy jest to działanie konieczne. Czasami warto też rozważyć zakup droższego modelu, ale rzadziej – to może chronić nas przed koniecznością częstszej wymiany telefonu.

Po co wymieniać telefon na nowy?

Pomijając kwestie mody i chęci posiadania ciągle to nowych modeli telefonów, powodami wymiany smartfonów są najczęściej:

  • nietrzymająca bateria,
  • brak miejsca na aplikacje,
  • aparat fotograficzny, który przestał spełniać oczekiwania,
  • zbita szybka lub inna awaria utrudniająca korzystanie z telefonu.

Wiele rzeczy z powyższej listy da się załatwić bez konieczności przekazywania kilku tysięcy złotych na nowe urządzenie.

Słaba bateria obecnie stałą się problemem. Pojawił się on wraz z trendem polegającym na montowaniu w telefonach baterii wbudowanych. Niestety wraz z nim zniknęło znane jeszcze niedawno rozwiązanie na największy problem komórek, które polegało na tym, że za kilkadziesiąt złotych kupowało się nowy akumulator i telefon śmigał bez problemu.

Dziś wymiana akumulatora jest dużo bardziej problematyczna. Dlatego o baterii w telefonie warto pomyśleć trochę wcześniej i np. rozważyć, czy mamy potrzebę, by telefon pracował przez całą dobę. Wyłączanie telefonu na noc może przyczynić się do poprawy kondycji baterii, a zarazem wyeliminowania konieczności szybszej wymiany telefonu.

Wszelkie inne uszkodzenia telefonu możemy naprawić. Należy jednak sprawdzić, czy koszt naprawy nie będzie po prostu nieopłacalny. W wielu przypadkach, zwłaszcza starszych telefonów okazuje się, że naprawa jest niewiele tańsza od zakupu nowego telefonu.

Pozostałe kwestie (słaby aparat, brak miejsca na nowe aplikacje) to kwestia zastanowienia i gustu. Możemy zastanowić się np. czy nie moglibyśmy wyrzucić jakiś niepotrzebnych gier i aplikacji, przez co zwolnimy trochę miejsca. Jeżeli mamy np. aparat fotograficzny, zastanówmy się czy nie możemy robić nim zdjęć, a telefon wykorzystywać do innych rzeczy. W dzisiejszych czasach wiele telefonów komórkowych robi świetne zdjęcia, jednak wciąż najlepsze ujęcia zrobimy lustrzankami.

Kiedy wymieniać telefon?

Tu dochodzimy to tytułowego pytania, jak często powinno się wymieniać telefon? Tak często, jak jest nam to potrzebne.

Nie będę namawiał Was do jak najdłuższego korzystania z jednego telefonu, choć jest to ekologiczne. Pamiętajcie, że każda wymiana telefonu do dokładanie cegiełki do zaśmiecenia świata nie tylko plastikiem, ale też i elektroniką.

Z drugiej jednak strony telefony komórkowe w dzisiejszych czasach są urządzeniami, z których korzystamy praktycznie przez całe dnie. Nie widzę więc powodu, dla którego mielibyśmy na nich oszczędzać. Jeżeli stwierdzisz, że Twój stary smartfon przestał już ci odpowiadać, jego używanie stało się uciążliwe lub efekty jego działania (np. zdjęcia) przestały Cię zadowalać. To oznaczaj, że już czas na wymianę telefonu i poszukanie nowego modelu.

Nie ma jednego idealnego czasu, jaki powinien służyć nam telefon komórkowy. Dla jednym będzie to kilka miesięcy, dla innych rok, a dla jeszcze innych nawet kilka lat. Wymieniaj telefon, jeśli uznasz, że jest taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *