Czy muszę zainstalować aplikację kwarantanna domowa?

Aplikacja kwarantanna domowa jest obowiązkowa dla osób przebywających na kwarantannie w związku z koronawirusem COVID-19. Aplikację kwarantanna można pobrać za darmo. Sprawdź, czy i ty musisz zainstalować aplikację kwarantanna domowa stworzoną przez polskie ministerstwo.

Aplikacja kwarantanna domowa to odpowiedź polskiego rządu na problemy związane z nieprzestrzeganiem obowiązkowej kwarantanny przez osoby, u których podejrzewa się możliwość zakażenia koronawirusem. W tradycyjnej formie, osoby wobec których orzeczono obowiązkową kwarantannę mogą liczyć na wizyty policji. Zazwyczaj policjanci lub inne służby mundurowe bez zapowiedzi odwiedzały osoby, które przebywały na kwaratnannie w związku z epidemią COVID-19.

Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom u ułatwić kontrolę nad osobami, które muszą przestrzegać zasad kwarantanny. Od kilku dni osoby takie mają obowiązek korzystania z aplikacja kwarantanna domowa.

Ważne, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grożą wysokie kary finansowe!

Do czego służy aplikacja Kwarantanna domowa?

Rządowa aplikacja kwarantanna domowa to specjalny program umożliwiający służbom kontrolę nad osobami przebywającymi na kwarantannie.

Osoba, wobec której zastosowano kwarantannę domową w związku z podejrzeniem koronawirusa (np. jeśli wróciliśmy zza granicy lub mieliśmy kontakt z osobą, która może być zakażona COVID-19) dzięki aplikacji może meldować swoją obecność w miejscu wyznaczonym do odbywania kwarantanny.

Aplikacja prosi takie osoby o wykonanie zdjęcia, dzięki czemu oraz lokalizacji GPS wysyłanej przez smartfon, służby wiedzą, czy przestrzegamy zasad kwarantanny, do której zostaliśmy zobowiązani.

Czy kwarantanna jest obowiązkowa?

Co ważne obowiązek zainstalowania aplikacji kwarantanna domowa i stosowania się do niej obowiązuje tylko osoby, wobec których taki obowiązek orzeczono. Nie powinno się tego mylić ze społeczną kwarantanną czyli maksymalną izolacją, do której zachęca się wszystkie osoby.

Aplikację muszą zainstalować osoby, które zostały zakwalifikowane do obowiązkowej kwarantanny w związku z podrzeniem koronawirusa. Osoby, które ograniczają swoje wyjścia z domu (często na takie zachowanie też mówimy, że jest to „kwarantanna”) nie są zobowiązane do ściągania aplikacji i nawet nie będą mogły się w niej zalogować.

Aplikacja Kwarantanna domowa. Kto musi zainstalować?

Aplikacja przeznaczona jest wyłącznie dla osób, u których stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem i tylko takie osoby mogą ją zainstalować i z niej korzystać. Korzystanie z aplikacji kwarantanna domowa nie jest udogodnieniem, ale obowiązkiem.

Każda zakwalifikowana do kwarantanny osoba posiadająca telefon komórkowy z Androidem lub iPhone jest zobowiązana do zainstalowania tej aplikacji. Osoby, które nie mają odpowiedniego telefonu muszą złożyć specjalne oświadczenie. W przypadku udowodnienia im kłamstwa (jeżeli wpiszą, że nie posiadają smartfona, a okaże się że go mają) będą musiały odpowiedzieć za poświadczenie nieprawdy, co może spotkać się z karą grzywny.

Aplikacja Kwarantanna Domowa. Kto musi zainstalować aplikacje do kwarantanny COVID-19?

fot. pixabay.com

Osoby zobowiązane do korzystania z aplikacji kwarantanna nie mogą opuszczać miejsca, w którym mają odbywać kwarantannę (mieszkania lub lokalu udostępnionego im przez władze).

Poprzez aplikację kwarantanna domowa osoby skierowane na kwarantannę w związku z epidemią koronawirusa mogą skontaktować się z pracownikami pomocy społecznej, którzy mogą na ich zlecenie np. dokonać niezbędnych zakupów. Z opcji tej mogą jednak korzystać wyłącznie osoby, które nie mają innej możliwości zdobycia artykułów niezbędnych do przeżycia. Jeżeli mamy możliwość poproszenia o dostarczenie jedzenia kogoś z osób bliskich, powinniśmy wykorzystać taką możliwość.

Nie słyszałem powiadomienia z aplikacji kwarantanna. Co teraz?

Aplikacja kwarantanna domowa co jakiś czas wysyła do użytkowników komunikat z zadaniem do wykonania – najczęściej jest to zrobienie sobie zdjęcia i przesłanie na serwer. To pomaga zweryfikować, czy osoba która ma być na kwarantannie faktycznie ją odbywa, czy opuściła mieszkanie.

Jeśli nie zdążymy wykonać zadania w określonym czasie (20 minut) to automatycznie da to służbom sygnał, że coś u nas jest nie tak. Nie ma co się przejmować, nie będziemy od razu narażeni na karę. Jednak powinniśmy się liczyć z wizytą policji. Jeżeli policjanci potwierdzą, że faktycznie znajdujemy się w miejscu odbywania kwarantanny i tylko nie słyszeliśmy telefonu, to nic się nie stanie.

Jeśli jednak osoba przebywająca na obowiązkowej kwarantannie, opuści miejsce, które miała zajmować, będzie jej grozić kara nawet do 30 tys. złotych.

Jak zainstalować aplikację do kwarantanny?

Aplikacja kwarantanna domowa jest bezpłatna i można ją zainstalować zarówno na telefonach z Androidem, jak i urządzeniach z systemem iOS (np. iPhone).

Stworzoną przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikację Kwarantanna domowa można pobrać bezpośrednio z Google Play oraz App Store. Podczas pobierania aplikacji z naszego konta nie powinny zostać pobrane żadne pieniądze ponieważ aplikacja jest darmowa. Instaluje się jak jak zwyczajne aplikacje na Androida. Jeżeli jest to pierwsza aplikacja instalowana na naszym telefonie, zostaniemy poproszeni o zalogowanie się na swoje konto Gmail.

Jedna myśl w temacie “Czy muszę zainstalować aplikację kwarantanna domowa?”

  1. aplikacja nie instaluje się na smartfonach ze starszą wersją Androida,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *