Aplikacja bez której nie wejdziemy do galerii? Ministerstwo tłumaczy, jak działa ProteGO Safe

Tworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja ProteGO Safe została ochrzczona przez media „aplikacją, bez której nie wejdziemy do galerii handlowej”. W sieci szybko zaczęły się pojawiać, że pod pozorem epidemii koronawirusa, rząd chce inwigilować obywateli i musimy zainstalować aplikację, bym móc swobodnie poruszać się po sklepach.

Rząd szybko wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że używanie aplikacji ProteGO Safe nie będzie w Polsce obowiązkowe, a właściciele sklepów i galerii handlowych nie będą mogli uzależniać wpuszczania do swoich placówek osób, które mają zainstalowaną lub nie taką aplikację.

Jak działa aplikacja ProteGO Safe?

Aplikacja ProteGO Safe została stworzona po to by móc kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Korzystając z niej możemy za pomocą technologii bluetooth rejestrować, tworzyć anonimowy rejestr osób, które przebywały w naszym pobliżu (np. robiły zakupy w tym samym sklepie, albo jechały razem z nami autobusem lub tramwajem).

W przypadku gdyby osoba, z którą mieliśmy styczność, a niekoniecznie znamy ją osobiście, okazała się nosicielem wirusa SARS-CoV-2, na podstawie rejestru napotkanych na naszej drodze urządzeń możemy otrzymać informację, że przebywaliśmy w towarzystwie takiej osoby.

Twórcy aplikacji zastrzegają, że dane przekazywane będą anonimowo. Jeśli zachorujemy, informacja o tym zostanie przekazana osobom, które znajdowały się w naszym pobliżu, ale nie zostaną im przekazane żadne nasze dane.

Dzięki szybkiemu przekazaniu informacji o tym, że przebywaliśmy w towarzystwie osoby zakażonej koronawirusem wysłanej przez aplikację, nawet jeśli obecnie czujemy się dobrze, w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, będziemy szybciej mogli zdiagnozować u siebie zakażenie koronawirusem.

Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy, że takie aplikacje do śledzenia rozwoju epidemii są już stosowane w wielu innych krajach.

Koronawirusowa aplikacja do galerii handlowych, co na to RODO?

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że aplikacja ProteGO Safe działa z pełnym poszanowaniem naszych danych osobowych i jest zgodna z przepisami o RODO.

Wszelkie dane zbierane przez aplikację mają być anonimowe i zakodowane, a ponadto kasowane po dwóch tygodniach, czyli standardowym okresie, w jakim powinny pojawić się objawy koronawirusa.

Ministerstwo by uwiarygodnić tę informację ogłosiło, że jest gotowe przekazać informatykom kod źródłowy do przeanalizowania.

Czy, żeby wejść do galerii handlowej trzeba instalować aplikację ministerstwa?

Rząd zdementował też informacje, że ProteGO Safe, która przez wiele osób została nazwana „aplikację, bez której nie wejdziemy do galerii”, nie będzie obowiązkowa gdy chcemy robić zakupy w galeriach handlowych.

Ochrona w centach handlowych i hipermarketach nie będzie miała prawa sprawdzać, czy korzystamy z rządowej aplikacji.

ProteGO Safe to aplikacja do śledzenia ludzi w galerii handlowej?

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalne sprostowanie dotyczące aplikacji oraz zasad jej użytkowania i tego, czy używanie aplikacji do kwarantanny będzie determinowało to, czy będziemy mogli wejść do galerii handlowej i czy będziemy podzieleni na jakieś kategorie. Czytamy w nim:

  • Niezależnie od tego, czy zainstalujesz aplikację ProteGO Safe czy nie, wejdziesz do sklepu i zrobisz zakupy tak jak wszyscy inni.
  • Nie musisz wybierać pomiędzy staniem w kolejce, a „inwigilacją”. Aplikacja nie zbiera Twoich danych, nie śledzi, korzystanie z niej jest dobrowolne, a prace nad nią w pełni transparentne – właśnie po to, by każdy się przekonał, że nie mamy ukrytych intencji. Zachęcamy redakcję portalu Niebezpiecznik.pl do audytu naszych działań. Jesteśmy otwarci na współpracę, czekamy na kontakt (protego@mc.gov.pl).
  • Nie będziemy dzielić klientów na lepszych i gorszych, czyli tych z i bez aplikacji. Kontrolowanie przez właścicieli sklep statusu aplikacji, lub wymaganie jej instalacji i aktywacji są zabronione.
  • Korzystanie bądź niekorzystanie z aplikacji nie może wpływać na jakość lub kolejność obsługi klientów.
  • Będziemy za to zachęcać możliwe największą liczbę osób, by korzystali z ProteGO Safe – to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i zdrowia.

Skąd pobrać aplikację do monitorowania zakażeń w czasie koronawirusa?

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play i App Store.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *