Czym się różni tablet od tabloidu?

Tablet z Androidem i tabloid – obco brzmiące słowa używane w języku polskim choć są podobne znaczą coś innego. Są osoby, które mylą tablet i tabloid. Oto czym się różni tablet od tabloidu.

Tablet i tabloid to dwie całkowicie różne rzeczy, choć ich nazwa brzmi podobnie. Tablet to urządzenie elektroniczne, może być wyposażone w system operacyjny Andorid, stąd łatwa pomyłka z tabloidem (tablet + android ≠ tabloid).

Co to jest tablet?

Tablet jest to urządzenie elektroniczne w formie jednej bryły. Tablet działa i wygląda podobnie, jak smartfon jednak cechą odróżniającą go od nowoczesnego telefonu jest rozmiar. Potocznie wiele osób przyjmuje, że tablety mają przekątną ekranu rozpoczynającą się od 7 cali (takie urządzenia są czasami nazywane minitabletami. Niektórzy przyjmują, że full tablet rozpoczyna się od 9 cali wzwyż.

Czym się różni tablet od tabloidu?

Urządzenia o przekątnej ekranu między 5 a 7 cali w przeszłości stanowił oddzielną grupę urządzeń klasyfikowaną gdzieś między smartfonami i tabletami i określano je mianem phablet. W dzisiejszych czasach nazwa ta powoli zanika i urządzenia o przekątnej 5,5 cala, a czasami nawet przekraczające 6 cali są po prostu nazywane smartfonami. Dzięki minimalizacji ramek dookoła ekranu, obecne smartfony z grupy 5,5-6 cali mają faktyczny rozmiar porównywalny do telefonów, które miały do 5 cali.

Swego czasu popularnym rozwiązaniem były też tablety typu transformer. W rzeczywistości było to połączenie tabletu z laptopem. Urządzenia można było używać jak tabletu, jednak do zestawu dołączana była fizyczna klawiatura, po podłączeniu której tablet mógł działać, jak laptop.

Tablet czy tabloid?

Na koniec zostawiam sobie tajemnicze określenie z tytułu tego artykułu. Czym różni się tablet od tabloidu? Pytanie to jest trochę zaczepne, bo tabloid nie jest rodzajem tabletu. Tabloid to określenie typu gazety. Tabloidy dawniej w Polsce były określane mianem „bulwarówek”, „gazet bulwarowych”, a nawet „brukowców”. Gazety te cechują się łatwym przekazem skierowanym do prostych ludzi, często zawierają artykuły o charakterze sensacyjnym i plotkarskim.

Tabloid to nie tablet

Określenie tych gazet tabloidem wzięło się od specyficznego rozmiaru papieru, na jakim były one drukowane. Zazwyczaj tabloidy miały mniejszy rozmiar od pozostałych gazet codzienny, co ułatwiało ich czytanie.

Za tabloidy powszechnie uznawane są m.in. niemiecki Bild, brytyjski The Sun czy polskie gazety Fakt i Super Express. I choć w ostatnim czasie prasę można czytać na tablecie, faktycznie określenia tablet i tabloid mają ze sobą mało wspólnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *