No i doczekaliśmy się Google Maps z możliwością zapisywania map na karcie telefonu z Androidem. Opcja „mapy offline” szczególnie przyda się podczas wycieczek zagranicznych oraz w miejsca, gdzie mogą być kłopoty z zasięgiem.
Usługi Google Maps czyli map od „wujka Google” chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to chyba obecnie najbardziej rozwinięty serwis z mapami, zdjęciami satelitarnymi oraz zdjęciami (Street View) miast i wiosek z całego świata.
Do tej pory chcąc używać Google Maps jako turystycznej mapy w „terenie” zmuszeni byliśmy do wyzbywania się megabajtów z pakietu mobilnego internetu lub co gorsza w przypadku braku takowego wnoszenia dodatkowych opłat. Teraz wybrane fragmenty mapy możemy zapisywać w pamięci smartfona (np. na karcie SD) i odtwarzać ją nawet w miejscach gdzie nie ma dostępu do internetu.
Opcję pobierania map offline oceniam bardzo pozytywnie i uważam za funkcję bardzo przydatną. Niestety na ten czas opcja ma jeszcze kilka drobnych niedociągnięć:
- Można pobierać tylko niewielkie fragmenty mapy – o pobraniu całej mapy Polski zapomnijcie, pobranie nawet małego województwa świętokrzyskiego w całości nie jest możliwe.
- Można pobierać wyłącznie wycinki mapy w kształcie kwadratu (jak na ilustracji) przez co np. chcąc pobrać mapę polskiego wybrzeża musimy pobrać także kawałek morza albo miejscowości oddalonych od morza o ładnych kilka kilometrów.
- Na mapie offline nie działa mi Google Nawigacja – aplikacja zamiast skorzystać z mapy w trybie offline uparcie domaga się połączenia z internetem.
Panowie i panie programistki z Google’a jeśli to poprawicie to Google Maps będzie rządzić na rynku i konkurować z najróżniejszymi płatnymi mapami do nawigacji samochodowych!
na tym blogu będziesz pisał tylko o aplikacjach ?
Nie, zamierzam pisać szerzej o telefonii komórkowej ze szczególnym uwzględnieniem smartfonów i Androida.